جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

نشست خبری آرایش غلیظ با حضور شجریان و پورناظری

نشست خبری آرایش غلیظ با حضور شجریان و پورناظری

پاپ موزیک – نشست خبری آلبوم موسیقی فیلم “آرایش غلیظ” به خوانندگی همایون شجریان و آهنگسازی سهراب پورناظری پنجم شهریور در خانه موسیقی با حضور سهراب پورناظری، همایون شجریان و صدرالدین حسین خانی، مدیر موسسه فرهنگی هنری ایران گام برگزار شد .

سهراب پورناظری در ابتدای این نشست درباره این کار گفت : « این کار بر اساس فیلم آرایش غلیظ، ساخته حمید نعمت الله ساخته شده است که در جشنواره فیلم فجر سال گذشته پخش شد. آلبومی که با دو قطعه با کلام  با اشعار مولانا  و شش قطعه بی کلام که در دو بخش ایرانی و غیرایرانی بر اساس موسیقی این فیلم و تیتراژ پایانی آن تهیه شده است و ساخته شده اند. »

سهراب پورناظری گفت:‌ در این فیلم یک دیوانگی اتفاق میفتد که ما در نظر داشتیم این دیوانگی در موسیقی هم رخ دهد. ساز بندی ابتدای کار با سه تار بود و در نهایت به این نتیجه رسیدم که این کار باید با سازهای الکترونیک ضبط شود. اما این به این معنا نیست که جان مایه کار راک است.

نشست خبری آرایش غلیظ با حضور شجریان و پورناظری

آهنگساز گروه شمس در ادامه گفت: « در بخش غیر ایرانی این کار از نوازنده های خارجی استفاده کردیم و در بخش ایرانی جمعی از بهترین نوازندگان کشور در این کار هنرنمایی کرده اند.  این سبک موسیقی تجربه جدیدی برای من و همایون بود، تجربه ای که به دید آلبوم موسیقی به آن نگاه نشده، بلکه مجموعه ای است از موسیقی یک فیلم  که در عین حال از نظر ساختار و اجرا پیچیدگی های فراوانی دارد. به خصوص آواز که همایون به زیبایی آن را اجرا کرده است. در واقع در این کار حجمی از صدای همایون را می شنوید که تا به حال اجرا نشده است .

همایون شجریان درباره حضورش و همکاری در این پروژه گفت : « فیلم آرایش غلیظ فیلم متفاوتی است و به همین دلیل موسیقی متفاوتی را هم طلب می کند. زمان ساخت این کار با سهراب مشورت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این فیلم انرژی بالایی دارد و باید موسیقی را به سمتی ببریم که هم طراز این کار باشد. به شعر مولانا رسیدیم تا شوریدگی کار را نشان دهد و سعی کردیم با شکست شعر و استفاده از تکنیک های آوازی و تحریر المان های جذابی برای این کار خلق کنیم . »

سهراب پورناظری در ادامه صحبت های خواننده آرایش غلیظ گفت : « در این فیلم یک دیوانگی اتفاق میفتد که ما در نظر داشتیم این دیوانگی در موسیقی هم رخ دهد. ساز بندی ابتدای کار با سه تار بود که تصمیم داشتیم تنبور را به آن اضافه کنیم، هنگام ضبط موسیقی با الگوهای مختلفی ساز زدم اما در نهایت به این نتیجه رسیدم که این کار باید با سازهای الکترونیک ضبط شود. اما این سازبندی به این معنا نیست که جان مایه این کار راک است. این کار شاید از بسیاری از کارهای ما سنتی تر است اما در آن از سازهای الکترونیک بهره برده ایم. »

آهنگساز فیلم آرایش غلیظ در ادامه به برخورد با تجربه های جدید در موسیقی اشاره کرد و گفت : « متاسفانه دنیای امروزی ما حتی در هنر هم دنیای ملتهبی است و به خصوص در هنر کشور ما با بسیاری از تجربه های جدید موسیقی مخالفت می شود و ما هم خود را برای مخالفت آماده کرده ایم اما واقعیت این است که انقدر حساسیت های سختگیرانه الزامی نیست. موسیقی بسیار وسیع تر از چهارچوب های بسته است و این حق هر هنرمندی است که کارهای تازه ای را امتحان کند. »

او با اشاره با آلبوم نه فرشته ام نه شیطان ساخته تهمورس پورناظری و با صدای همایون شجریان گفت: « زمانی که این آلبوم منتشر شد بازتاب های مختلفی را در پی داشت و موافق و مخالف های زیادی پیدا کرد اما واقعا نمیشد این واقعیت را انکار کرد که این کار روح تازه ای به موسیقی کشور دمید. گاهی برای هنرآفرینی باید ریسک کرد. گاهی باید از مرزهای بسته گذشته فاصله گرفت تا بتوان همان موسیقی ایرانی گذشته را هم حفظ کرد. اگر بر اساس زمان و تغییر نسل ها و سلایق پیش نرویم از موسیقی  گذشته خود هم باز می مانیم. »

در بخش دیگری از این نشست همایون شجریان با یادی از سیمین بهبهانی به نقش شعر در موسیقی اشاره کرد و گفت : « در موسیقی کشور ما شعر نقش مهمی در موسیقی ایفا میکند. سال ۸۲ من کلامی از سیمین بهبهانی را خواندم که بسیار مورد اقبال مخاطبان قرار گرفت و اکنون بعد از ۱۰ که از تصنیف هوای گریه می گذرد این تاثیر را با چرا رفتی حس می کنم. یاد بانوی غزل ایران گرامی باشد که کلامش همواره در ذهن ها جاریست.»

در ادامه این نشست ، صدرالدین حسین خانی، مدیر موسسه فرهنگی هنری ایران گام و تهیه کننده این کار گفت : « این کار ترکیب موسیقی سنتی و موسیقی جدید است که شاید همانند آن تا به حال منتشر نشده است و رونقی به بازار موسیقی خواهد داد. بازاری که این روزها به دلیل کارهای متوسط و مشکلات فراوان رو به نابودیست البته اسفند ماه گذشته با انتشار آلبوم نه فرشته ام نه شیطان روح تازه ای به آن دمیده شد و امیدواریم آلبوم آرایش غلیظ هم با اقبال خوب مخاطبین روبه رو شود. »

حسین خانی درباره تیراژ آلبوم نه فرشته ام نه شیطان که اسفندماه سال گذشته منتشر شد گفت : « آلبوم نه فرشته ام نه شیطان را با ۳۰ هزار نسخه تکثیر شده آغاز کردیم و تا به حال تعدادی بالاتر از ۱۲۰ هزار نسخه به فروش رفته است. فروش آلبوم آرایش غلیظ را هم از همین هفته با تیراژ ۴۰ هزار آغاز خواهیم کرد. »

او همچنین درباره تطابق زمان انتشار این آلبوم با اکران فیلم آرایش غلیظ گفت: « ما سعی کردیم نزدیک ترین زمان به اکران فیلم را برای انتشار این آلبوم انتخاب کنیم که با توجه به اطلاعات رسیده زمان اکران فیلم آرایش غلیظ برای همین هفته در نظر گرفته شده بود. »

همایون شجریان در این نشست درباره کارهای آینده خود و حضور در ژانرهای دیگر موسیقی  گفت: « معتقدم که هر هنرمندی می تواند تجربه های متفاوتی داشته باشد .  اما در مورد حضور در ژانرهایی مثل پاپ یا دیگر سبک ها معتقدم که در حال حاضر هر سبکی موسیقی بهترین های خود را دارد.من هم در حال حاضر کاری با مهیار علیزاده و آقای قربانی در دست تهیه دارم. »

او همچنین درباره اجرای زنده این آلبوم گفت : « در حال حاضر به قدری درگیر اجرای کنسرت چرا رفتی در شهرستان ها و برگزاری فستیوال موسیقی هستیم که زمانی برای اجرای زنده این آلبوم باقی نمی ماند و در واقع هنوز برنامه ای برای اجرای زنده آن نداریم . »

برای دانلود آلبوم آرایش غلیظ کلیک کنید.

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: