جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

واکنش هنرمندان به حوادث اسیدپاشی اصفهان

واکنش هنرمندان به حوادث اسیدپاشی اصفهان

پاپ موزیک –  همانطور که مطلع هستید چندروزی است که حادثه اسیدپاشی های اصفهان یکی از سرخط های مهم خبری کشور است. در همین رابطه برخی هنرمندان در فضای مجازی نسبت به این حادثه دلخراش و غیرانسانی، واکنش نشان دادند. واکنش هایی که البته گونه های مختلف داشت از حس همدری تا محکومیت و درخواست پیگیری از رئیس جمهور.

واکنش هنرمندان به حوادث اسیدپاشی اصفهان


پوران درخشنده:

پوران درخشنده با هولناک خواندن اسیدپاشی‌های اخیر اصفهان گفت: در شرایطی که همه تلاش می‌کنیم وجهه‌ای را که از ایران خراب شده در ایران تصحیح کنیم، می‌بینیم عده‌ای این وضعیت را بدتر می‌کنند.
کارگردان فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» بیان کرد: اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان هولناک‌ترین حرکتی بود که درباره آن خوانده و شنیده بودم. چطور می‌شود اسم کسی را انسان گذاشت که تا این حد تنزل پیدا کرده است.
او با ابراز تأسف شدید از این وقایع تأکید کرد: باید عاملان این اقدام شناسایی شوند و به مجازات برسند چون جامعه به آرامش نیاز دارد.
درخشنده با اشاره به اینکه اگر این روند ادامه پیدا کند، بسیاری از آدم‌ها ممکن است به این فکر بیفتند که برای هر کاری می‌توانند خودشان تصمیم ‌گیری کنند و شاهد انتقام‌های شخصی باشیم، اظهار کرد: این کارها عواقب سیاسی و اجتماعی زیادی دارد ضمن اینکه با زندگی افرادی بازی شده که به هیچ قیمتی قابل جبران نیست.
این کارگردان با تأکید بر اینکه خلأ‌های قانونی باید برطرف شوند و مسئولان باید در این باره حساسیت داشته باشند، گفت: منتظر واکنش مسئولان هستم چون نباید جو رعب و وحشت در جامعه ایجاد شود و همه باید بتوانند در آرامش و امنیت زندگی کنند.

.

تهمینه میلانی:

تهمینه میلانی با ابراز تاسف شدید از اسید‌پاشی‌هایی که اخیرا در اصفهان رخ داده است، گفت: مسئولان ارشد نظام باید هرچه سریعتر نسبت به این اتفاق واکنش نشان دهند، در حالی که من هنوز چیزی از آن‌ها ندیده‌ام.
این کارگردان سینما بیان کرد: مسئولان ارشد جامعه باید با حوادث اخیر به عنوان یک قضیه اضطراری برخورد و هرچه سریعتر نسبت به دستگیری این افراد خودسر اقدام کنند.
او با تاکید بر اینکه عاملان این وقایع باید مجازات شوند، گفت: تصور می‌کنم جامعه انتظار دارد بعد از این فجایع عمدی، نمایندگان مجلس و مسئولان ارشد مملکت واکنش فوری نشان دهند و در این‌باره سکوت نکنند. خوب است آن‌ها فقط یک لحظه فکر کنند این دخترانی که اسید به صورت‌شان پاشیده شده فرزند خود آن‌ها بوده‌اند.
وی اظهار کرد: این اسید پاشی‌ها یک جنایت بزرگ است و اگر زودتر جلوی آن گرفته نشود کسی جلودار عاملان این اتفاق نخواهد بود و به افراد دیگر هم اجازه داده می‌شود که انتقام‌های شخصی بگیرند.
میلانی در پایان همچنین با اشاره به اینکه در فیلم «دو زن» خود اشاره‌ای به این آسیب اجتماعی داشته است به ایسنا خاطرنشان کرد: این گونه اتفاقات اجتماعی می‌تواند در فیلم‌ها نمایش داده شود تا کراهت و عواقب چنین فجایعی به تصویر کشیده شود. ضمن اینکه معتقدم برخی عاملان این اسیدپاشی‌ها مشکل روانی دارند و برخی دیگر آموزش‌های اجتماعی و احترام به حقوق افراد را فرانگرفته‌اند که چنین خودسرانه عمل کردند. هرچند شاید وقتی دستگیر شوند بگویند احساس مسئولیت اجتماعی مثلا مبارزه با بدحجابی داشته‌اند، ولی این کار جز جنایت چیز دیگری نیست.

.

هما روستا :

هما روستا اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان را زنگ خطری مهم برای جامعه توصیف کرد و از مجامع قانونی و نیروی انتظامی خواست به جای از دست دادن زمان، هر چه زودتر عاملان این جنایت را دادگاهی کنند.
این هنرمند تئاتر و سینما با ابراز تأسف فراوان از اسیدپاشی‌های اصفهان و این‌که این اقدام هم مانند کارهایی است که داعش انجام می‌دهد، ادامه داد: تصاویر دختران معصومی که قربانی این ماجرا شده‌اند، آنقدر مرا اذیت می‌کند که اصلا نمی‌توانم تحمل کنم. چطور عده‌ای دلشان می‌آید با این خودخواهی، زندگی این دختران جوان و خانواده‌های آن‌ها را فدا کنند؟!
کارگردان نمایش‌های «سانتاکروز» و «آنتیگونه در نیویورک» تاکید کرد: نمی‌توان افراد را با معیارهای ظاهری داوری کرد. کسانی که به صورت این دختران اسید پاشیده‌اند، هرگز نمی‌توانند دل آن‌ها را ببینند. شاید این دختران به بسیاری از انسان‌ها کمک کرده‌اند و هزاران کار خوب انجام داده باشند. ما حق نداریم براساس آنچه از ظاهر افراد می‌بینیم، آنها را داوری کنیم یا نسبت به آنها اقدامی انجام دهیم.
هما روستا افزود: چطور این افراد توانستند چنین جنایتی را در حق این دختران معصوم انجام دهند؟! مگر آن‌ها خدا هستند؟! وقتی چنین کاری را انجام می‌دهند، یعنی خود را در مقام خدایی می‌بینند، در حالی که خداوند هرگز با انسان‌ها چنین کاری نمی‌کند و آن‌ها را به بخشش و مهربانی فرا می‌خواند.
بازیگر نمایش‌های «باغ آلبالو» و «ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی» در پایان صحبتش خواستار اقدام سریع نیروی انتظامی شد و ادامه داد: مراجع قانونی باید زودتر این قضایا را پیگیری کنند، مجرمان را دستگیر و آن‌ها را دادگاهی کنند؛ تا دیگران بترسند و حساب کار دستشان بیاید. تا همین امروز هم خیلی زمان گذشته است. چگونه است که در مورد مسائل دیگر، خیلی زود مجرم را پیدا و دادگاهی می‌کنند اما چرا چنین فاجعه انسانی را تا این اندازه با تأخیر پیگیری می‌کنند؟!

.

لیلی رشیدی :

لیلی رشیدی با انتقاد و ابراز تاسف فراوان از اسید پاشی‌های اخیر در اصفهان از مسئولان خواست هرچه زودتر عاملان این جنایت‌ها را شناسایی و دستگیر کنند.
این بازیگر تئاتر ، سینما و تلویزیون ادامه داد: خود این اتفاق یک تاسف بسیار بزرگ به همراه دارد و فقدان اطلاع رسانی درست درباره آن‌، تاسف دیگری را ایجاد می‌کند.
رشیدی ابراز تاسف کرد: هنوز یک خبر درست از طرف رسانه‌ها و مسئولان منتشر نشده که جزئیات این موضوع را به صراحت اعلام کرده باشد. ما نمی‌دانیم چه کسانی این جنایت‌ها را انجام داده‌اند و انگیزه آنها چه بوده است. به همین دلیل مدام باید گمانه‌زنی کنیم.
بازیگر نمایش‌های «هملت، شاهزاده کوچک اندوه» و «سه روایت از زندگی» اضافه کرد: چرا وقتی چنین جنایت‌هایی اتفاق می‌افتد عاملان آن جنایت با تاخیر معلوم می‌شوند؟! همه این مسائل هر روز ما را نسبت به مسئولان بی اعتمادتر می‌کند.
رشیدی تاکید کرد: مساله اصلی من این است که چرا بعد از گذشت این همه وقت، عاملان این جنایت دستگیر نمی‌شوند؟! درحالیکه اگر کسی کمی حرف انتقادی بزند یا کمی روسری‌اش عقب برود، به سرعت با او برخورد می‌شود اما وقتی پای چنین جنایت‌هایی به میان می‌آید، آنقدر عاملان آن جنایت با تاخیر شناسایی می‌شوند که مساله فراموش می‌شود.
او با بیان اینکه این اتفاقات چهره دین را مخدوش می‌کند،‌ ابراز تاسف کرد: مدت‌ها است چهره دین با این گونه مسائل مخدوش شده است و گویا عده‌ای تعمدا چنین کارهایی انجام می‌دهند.
بازیگر نمایش‌های «اسکلیگ و بچه‌های پرواز» و «باغ آلبالو» با اشاره به حضور افراد خودسر خاطر نشان کرد: نباید در کشور هر کسی اجاز ه امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد، مردم باید توجیه شوند که چه کسی انجام این امر را برعهده خواهد داشت. ضمن اینکه باید معلوم شود که واقعا منکر چیست؟! چراکه متاسفانه افراد بسیاری در این زمینه دچار بدفهمی هستند.
او حوادث اسیدپاشی اصفهان را مشابه اتفاقی که چند سال پیش در مشهد رخ داده بود، توصیف کرد و یادآور شد: عامل آن جنایت‌ها نیز گفته بود که با کشتن زن‌ها می‌خواسته زمین را از شر قربانیان خود پاک کند.
لابد عاملان جنایات اصفهان هم چنین طرز فکری دارند. به همین دلیل است که مسئولان باید با این افراد خودسر برخورد کنند، چون نهی از منکر باید به شکل قانونمند و درست باشد؛ نه به شکل وحشیانه و بدوی.
لیلی رشیدی در پایان از مسئولان خواست مواظب حرف زدنشان باشند و متوجه باشند که گاه شیوه حرف زدن آن‌ها، چنین عواقب وحشتناکی در پی دارد.

.

کمال تبریزی:

کمال تبریزی حادثه اسیدپاشی در اصفهان را ناشی از یک نوع اخلاق، آداب‌، تربیت‌ و فرهنگ‌ غلط می‌داند و عنوان می‌کند: فکر می‌کنم همه‌ی رسانه‌ها و همه مردم می‌دانند که این کار یک عمل زشت و ناشی از قصی‌القلب بودن افراد است.
این کارگردان درخصوص حادثه اخیر اسیدپاشی و اینکه اصحاب رسانه چگونه باید با این اتفاق برخورد کنند؟ مطرح کرد: تصورم این است که جامعه هنرمندان‌ و جامعه رسانه‌ها طوری بر روی این ماجرا متمرکز شوند و روی آن تاکید کنند که این اتفاقات یا تکرار نشود یا خیلی کاهش پیدا کند و روز به روز شاهد این باشیم که اینگونه مشکلات کمتر در جامعه دیده شود.
کارگردان سریال تاریخی «سرزمین کهن» همچنین با اشاره به اظهارات صریح دولت و قوه قضاییه در قبال این حادثه گفت: فکر می‌کنم خود دولت و قوه قضاییه با جملاتی که بیان کردند و گفتند نظرشان این است طوری با این حادثه برخورد شود که واقعا افراد، منهای اینکه یک جور آموزش و پرورش فرهنگی پیدا کنند که نزدیک به این قبیل مسائل نشوند، اگر خدای ناکرده بخواهند به چنین مواردی فکر کنند واقعا مجازاتش آنقدر سنگین و تاثیرگذار باشد که کسی دوباره به فکر ارتکاب چنین عملی حال به هر دلیلی – چه برای انتقام گرفتن و یا هر مسائله‌ای که ممکن است پشت پرده این ماجرا باشد – نیفتد.

.

اصغر فرهادی:

اصغر فرهادی در پی حادثه اسیدپاشی در اصفهان در متنی واکنش نشان داد.
این کارگردان سینمای ایران در این متن آورده است: «از جامعه پزشکی ایران، متخصصان در داخل و خارج از کشور خواهشمندم از هر طریق ممکن همه همت و توان خود را در این لحظات سخت برای کمک به بانوان آسیب‌دیده فاجعه غیرقابل باور این روزهای شهر غم‌آلود اصفهان به کار بندند.
من پیشاپیش تلاش همه کسانی که مرهمی بر زخم بی‌پایان این عزیزان می‌گذارند را صمیمانه قدر می‌نهم و سپاس می‌گویم.»
.

نیوشا ضیغمی:

نیوشا ضیغمی با نگارش یادداشتی به اسیدپاشی‌های اخیر اصفهان واکنش نشان داد.
در این یادداشت گذاشته شده، آمده است:
«مدتی است که حال دنیا خوب نیست. هر روز خبری جدید از نامردمی‌های تازه به گوش می‌رسد که حکایت از رو به احتزار بودن انسانیت دارد. یک روز کودکان بی‌دفاع غزه، روزی دیگر زنان بی‌دفاع کوبانی و حالا بانوان سرزمینم ایران …
جنایات وحشیانه گروهک تروریستی داعش این روزها نقل محافل است و همه ما در مورد وحشی‌گری این گروه خبر داریم و از آن اعلام انزجار می‌کنیم. گروهی که هیچ منطقی برای رفتار وحشیانه خود قائل نیست و به بهانه‌های واهی فقط می‌کشد، می‌کشد و می‌کشد …
نگرانم، نگرانم از اتفاقی که مدتی پیش در گوشه‌ای از سرزمین امنم، ایران به وقوع پیوسته. اقدامی که رنگ و بوی داعشی دارد و برای همه ما زنگ خطری بزرگ به حساب می‌آید. زنان و دختران نجیب اصفهانی این روزها برای راه رفتن در خیابان‌های شهر خود با ترس و وحشت دست و پنجه نرم می‌کنند. ترس از اینکه هر لحظه صدای ترمز موتور سیکلت را در کنار گوششان حس کنند و بعد از آن صورت خود را آغشته به اسید ببینند.
از سوی دیگر با چنین اقداماتی چهره شهر اصفهان به عنوان که شهری که یک تنه بار صنعت توریسم کشور را به دوش می کشد، مخدوش می‌شود و پروسه جذب توریست کشورمان که کمک شایانی به اقتصاد کشور می‌کند با خلل جدی مواجه خواهد شد.
دین ما دین رأفت و مهربانی است و از قرار معلوم عده‌ای در لباس اسلام، سعی در مخدوش کردن این چهره زیبا و رحمانی دارند. دین اسلام دین محبت و مهربانی است و پیامبرمان رحمه للعالمین! کجای آیین و مذهب ما آمده که جزای بدحجابی اسید پاشی است؟ کجای قانون کشورمان چنین چیزی درج شده؟
امیدوارم تدبیری اندیشیده شود که سایه شوم چنین رفتارهای متحجرانه ای هر چه زودتر از سر زنان سرزمینم برداشته شود تا مانند قبل با آرامش فکری و امنیت کامل به زندگی خود ادامه دهند و اصفهان که پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز است، همچون گذشته طلایه دار فرهنگ و مهربانی باشد.»

.

مهناز افشار:

مهناز افشار در اینستاگرامش نوشت: فاجعه، فاجعه‌ای دردناک و تاسف آور دلیلش هرچه باشد اسید پاشیدن یک رفتار غیرانسانی و نفرت برانگیز است.
کسانی که مشغول اسیدپاشی به زنان هستید ای کاش فقط یک لحظه تصور می‌کردید که عزیزانتان یکی از قربانیان اسیدپاشی بودند! آیا می‌توانید حتی چنین چیزی راتصور کنید؟!

.

ملیکا شریفی نیا:

این روزها ماسک هایم چپ چپ نگاهم می کنند یک نگاه دردناک و سرزنش آمیز همه فقط دور هم نشسته اند و در دل مرا تحقیر می کنند که این چنین بی عرضه ام و نا توان در بازسازی زیبایی صورتک های بی گناهتان که در چشم بر هم زدنی اینگونه فرو پاشیدند و به یغما بردند تمام آرزوهایتان را به این بی علتی آنهم به این نا عادلانگی و شب و روز من تنها کابوس این فاجعه می شود و تک تک سلول هایم آرزوی بازگرداندن زمان به صبح روز واقعه و مناجاتم تنها امکان تغییر ” یک انتخاب ” ساده ای کاش آن روز از کوچه ی دیگری می رفتید

.

لیلا بلوکات نیز با سیاه کردن عکس پروفایلش نوشت:

عکس پروفایلمو سیاه می کنم به احترام دخترایی که تو صورتشون اسید پاشیده میشه …. عکس پروفایلمو سیاه می کنم به خاطر کسانی که اینقدر بی معرفتن و بویی از انسانیت نبردن که تو صورت دخترای مردم اسید میپاشن اونم بدون اینکه سرشون کلاه کاسکت باشه یا از چیزی بترسن…. عکس پروفایلمو سیاه می کنم برایه اعتراض و خواهش از کسانیکه توانایی اینو دارن تا این از خدا بی خبرها رو دستکیر کنن ولی چرا سه هفتس نتونستن این نامردها رو بگیرن… عکس پروفایلمو سیاه می کنم واسه تاسف و ناراحتی مردمم…و غصه واسه کسایی که تو شهرن و صحنه رو میبینن ولی فقط فیلم میگیرند و حتی به این دخترا یکم آبم نمیرسونن تا صورتشون رو بشورن.. …افسوس و صد افسون کاشکی بیشتر همدیگر رو دوست داشتیم من به سهم خودم کاری بیشتر از این از دستم بر نمیاد حتی ایرانم نیستم و این اخبارو دو روزه شنیدم… و بسیار غمگین شدم امیدوارم به آرامش برسیم

.

بهنوش طباطبایی:
چون شمع، سوخت دلم برای سیمای گلت

.

مهتاب کرامتی و  مهدی پاکدل این متن را در صفحات خود به اشتراک گذاشتند:

دختران سرزمینم مادران شهرم کاش زاینده رود کمی آب داشت تا میشد داغ جهالت را از روی صورتهای زیبایتان زدود. شرم بر کسانی که پستی و سیاهی خویش را بر صورت هموطن خود می پوشانند

.

بهرام رادان بخشی از شعر فریدون مشیری را به اشتراک گذاشت:
در کویری سوت و کور/در میان مردمی با این مصیبتها صبور/صحبت از مرگ محبت مرگ عشق/گفتگو از مرگ انسانیت است

.

هانیه توسلی:

خیلى چیزها بهتر شده در یک سال گذشته.خوشحالم که به ایشان رأى دادم.به هر حال اعتمادى وجود دارد نسبت به این دولت که در چند سال قبل نبود.اما خیلى چیزها هم نادیده گرفته مى شود و خیلى چیزها هنوز حل نشده باقى مانده است.ما با امید به این تدبیر رأى دادیم.کاش ایشان در مورد این ماجراى وحشتناک و غیر قابل توجیه و غیر انسانى که در اصفهان پیش آمده است اظهار نظر مى کردند.ماجراى اسید پاشى به صورت زنان مسأله ى کم اهمیتى نیست.من منتظر نظر صریح ایشان هستم

.

امیر جعفری:

منتظر عملیم نه فقط حرف.. روحانی منتظریم

.

آشا محرابی:

سلام تصمیم گرفته بودم که دیگر به علت توهین ها پست نذارم و سکوت کنم، اما نتوانستم.آخر چگونه سکوت کنم وقتی چند حیوان زیبایی صورت خواهرانم را نابود میکنند؟ به عنوان یک انسان و یک ایرانی سکوت در مقابل این جنایت را برای خودم حرام میدانم. آخر چگونه سکوت کنم وقتی به زن بودنم توسط چند موجود کثیف توهین میشه؟ سکوت کنم تو روزایی که صورت خواهرانم را اسید میسوزاند؟ هرگز…آشا در مقابل این جنایت ها فریاد میزند… منه، آشا محرابی، به عنوان یک ایرانی هر کمکی که از دستم بر بیاد انجام می دهم و به زودی تمام هزینه های درمان این خواهرانم را در صورت کسب اجازه بر عهده خواهم گرفت. در زمینه فعالیت هنری و کار هم در شاخه های فعالیت ام؛ بازیگری، کارگردانی، گویندگی، نویسندگی، دوبله و یا هر فعالیت دیگه ای حاظر به همکاری با دوستان هنرمند هستم. و اما یک خواهش؛ جناب آقای دکتر حسن روحانی، رییس جمهور میهنم، ریاست جمهوری جمهوری اسلامی ایران، از شما عاجزانه خواهش میکنم به جنایت این جنایت کاران هر چه زودتر رسیدگی کنید و این انسان های پست را به سزای عملشان برسانید.لطفا امنیت را به دل ما بانوان ایران زمین بازگردانید.

.

رامید جوان:

سلام به همتون. ممنونم که تا این حد همراه موضوعات تلخ و شیرین مملکتمون هستین که اگه من از دید شما سکوت کرده باشم هم بهم اعتراض مى کنین و هم متلک مى اندازین که البته خیلى کار زشتیه. نظر من اینه: وقتى ما با هم راجع به آب حرف مى زنیم یا چیزى که اگه کنار هم بایستیم مى تونیم کمى هم که شده تغییرش بدیم، این عمل جمعى ما در فضاهاى مجازى اهمیت واقعى پیدا مى کنه.ولى من در برابر این اتفاقهاى اخیر دارم فکر مى کنم که چرا و چطور داره شکل مى گیره و به نظرم مى آد که جمله ى “من این جنایات رو محکوم مى کنم” یا نوشتن یه شعر پر سوز و گداز چه اهمیتى داره.؟!

غیر از اینکه به همتون نشون بدم که ببینین من چقدر انسان دوست و مهربونم!! در حالى نمایش انسان دوستى من یا هر چهره ى دیگه اى در این فضاهاى مجازى چه تاثیرى در زندگى دخترکان جوانى داره که امید و آینده و زندگیشون رو در یک لحظه از دست دادن. من هم مثل شما از این اتفاقهاى کثیف و غیر انسانى متنفرم ولى حواسمون باشه که این ابرازها مارو عادت مى ده که فقط همین جا توى این فضاهاى مجازى زندگى کنیم و پا بیرون از خونه هامون نذاریم. تذکر مهم: بچه ها حیوونا به غیر از نیازهاشون دست به خشونت که البته ابزارشونه،نمى زنن. پس هى نگین این حیوان صفتها و …… مخلص و دوستتون دارم. اگه پیشنهاد کاربردى دارین منو هم در جریان بذارین.

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!
حمید می گويد: پاسخ دادن

سلاااام خسته نباشید،با ابراز تاسف باس بگم کار هر کی بود لعنت خدا به سرش…یعض ها میگن بسیجی ها بودن هرکی بوده خدا لعنتش کنه اگه ناموس خودش بود دلش میمومد واقعا با این کارش چی نسیبش شده جز نفرین مردم دیه چی …واقعا که……………………………….

باران می گويد: پاسخ دادن

واقعا نمیدونم چی بگم….متاسفم و نگران

ارسال دیدگاه: