جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

اتفاقات و ابهامات بوجود آمده در جشنواره فیلم فجر

اتفاقات و ابهامات بوجود آمده در جشنواره فیلم فجر

پاپ موزیک –  هیات انتخاب جشنواره امسال فیلم فجر، فهرست آثار نگاه نو، متعلق به آثار فیلمسازان اول را انتخاب کرده‌اند، و قرار است در روزهای آینده فهرست فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران اعلام شود. اما اتفاق‌های عجیبی در این میان و در هیات انتخاب امسال افتاده که غیرمنتظره و بی‌سابقه است. از انتخاب فیلم دوم یک کارگردان به عنوان فیلم اول، و همچنین دوم خواندن اثر فیلمسازانی که تا به امروز فیلم اولی محسوب می‌شده‌اند. و همچنین قضاوت درباره فیلم‌های کارگردانانی که فیلمبرداری‌شان هنوز ادامه دارد ، در ادامه به شرح این سه ابهام  ذکر شده پرداخته شده است

اتفاقات و ابهامات بوجود آمده در جشنواره فیلم فجر

– با اعلام اسامی فیلم های بخش نگاه نو سی و سومین جشنواره فیلم فجر، غیبت چند فیلم در بین اسامی سوال برانگیز بود. در این میان ظاهرا برای دو فیلم اتفاق جالبی افتاده. مسئولان جشنواره فجر به علی احمدازده ( کارگردان فیلم مادر قلب اتمی) و کیارش اسدی زاده (کارگردان فیلم گس)  اعلام کرده اند فیلم های آنها فیلم دوم است و تنها برای بخش سودای سیمرغ جشنواره بررسی می شود. بدین ترتیب مسئولان جشنواره دو فیلم اول این کارگردانان یعنی مهمونی کامی و گس را به عنوان فیلم های سینمایی به رسمیت شناخته اند. اتفاقی که سال گذشته به شکل برعکس رخ داد و  همین فیلم ها به علت نداشتن پروانه ساخت و ویدیویی بودن امکان حضور در جشنواره را به دست نیاوردند. امسال هم در فراخوان جشنواره نوشته شده فیلم های ویدیویی توسط دبیرخانه قبول نمی شوند اما در اقدامی متناقض همین فیلم ها باعث محرومیت چند فیلم ساز از حضور در بخش نگاه نو جشنواره فجر شده است.

– اسامی ۱۱ فیلم اول بخش نگاه نو سی و سومین جشنواره فیلم فجر اعلام شده است. از همان ساعات اولیه انتشار این فهرست سوال ها و ابهام هایی درباره آن به وجود آمد. فیلم “حکایت عاشقی” به کارگردانی احمد رمضان زاده یکی از فیلم هایی است که در این بخش قرار دارد. احمد رمضان زاده کارگردان این فیلم  از چهره های قدیمی سینمای ایران است که از اواسط دهه شصت به طور حرفه ای در سینما فعال است. او در سال ۱۳۷۳ فیلمی به نام “بشیر” را جلوی دوربین برد. اما امسال و با آغاز پیش تولید فیلم سینمایی “حکایت عاشقی” در خبرهایی که درباره رزومه این کارگردان منتشر می شد از بشیر به عنوان یک فیلم نیمه بلند یاد می شد. ماجرا وقتی جدی شد که فیلم حکایت عاشقی به عنوان فیلم اول این کارگردان در بخش نگاه نو جشنواره قرار گرفت. این در حالی است که “بشیر” در اغلب دایره المعارف های سینمای ایران به عنوان یکی از فیلم های بلند سال ۱۳۷۳ ثبت شده. همچنین در اطلاعات این فیلم در سایت ویکی پدیا زمان آن ۹۰ دقیقه اعلام شده که با هیچ معیاری نمی تواند یک فیلم نیمه بلند باشد.

– روزهای نزدیک به جشنواره فجر همواره ایام پر استرسی برای فیلمسازان بوده و آنها سعی می کنند هر طور شده فیلم شان برای هیئت انتخاب جشنواره نمایش دهند تا مجوز ورود به این جشنواره را به دست بیاورند. در سالهای گذشته رسم بوده هیئت های انتخاب برای برخی از چهره های سرشناس سینمای ایران امتیازاتی قایل می شدند و در صورت آماده نبودن فیلم های آنها با دیدن یک یا دو پرده از فیلم آن را در جشنواره قرار می دادند. امسال اما در مورد فیلم یکی از فیلمسازان جوان اتفاق متفاوت و عجیبی افتاده. این فیلم پربازیگر چند روزی است که فیلمبرداری اش به پایان رسیده و بخش هایی از آن برای هیئت انتخاب به نمایش درآمده. این بار اما کارگردان فیلم برای قانع کردن هیئت انتخاب به حضور فیلمش در بخش مسابقه، فیلمنامه اش را برای آنها فرستاده تا اعضای هیئت انتخاب با خواندن فیلمنامه از کلیات فیلم مطلع شوند! همچنین اخبار درز کرده از این هیات، حکایت از این دارد که در بخش نگاه نو، فیلمی برای حضور در جشنواره انتخاب شده که در حال فیلمبرداری است!
قرار است در روزهای آینده هیئت انتخاب بخش سینمای ایران سی و سومین جشنواره فیلم فجر فیلم های بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره را معرفی کنند.

منبع:کافه سینما

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: