جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

با جدیت از مجوزهای اجرای کنسرت ها حمایت کنید

با جدیت از مجوزهای اجرای کنسرت ها حمایت کنید

پاپ موزیک – لغو کنسرت های اخیر موجب اظهارات و واکنش های مختلفی از جانب هنرمندان و مسئولین شده است. اعتراض علیرضا قربانی به لغو کنسرتش و بیانیه خانه موسیقی از یک سو و از سوی دیگر اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عبدالحسین مختاباد پیرامون این موضوع مهم صورت گرفت که همگی در راستای انتقاد از اقدامات صورت گرفته و لغو کنسرت هایی بود که مجوز اجرای آنها صادر شده بود.

با جدیت از مجوزهای اجرای کنسرت ها حمایت کنید

 

معنی ندارد در جایی مقامی قضایی پیدا شود و جلوی اجرای موسیقی و برگزاری کنسرت آن هم موسیقی سنتی را بگیرد

علی جنتی در همایش ملی الگوی توسعه پایدار و در جمع استانداران در محل وزارت کشور با بیان اینکه وقتی می گوییم فرهنگ منظور همه اجزا و بخش های آن از جمله کتاب، فیلم، موسیقی و غیره است افزود: برای شاداب سازی جامعه و استفاده از فرهنگ در توسعه پایدار نباید صرفا به استفاده از ابزارهای سنتی گذشته خلاصه شویم. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: معنی ندارد در جایی مقامی قضایی پیدا شود و جلوی اجرای موسیقی و برگزاری کنسرت آن هم موسیقی سنتی را بگیرد.

متاسفانه جریان ضد هنری که به خصوص در مسئله موسیقی و کنسرت ها به راه افتاده است و کارشکنی می کند عناصری هستند که با اتکا به ارزش های دینی مخالفت می ورزند.

جنتی افزود: ضرورت دارد توجه داشته باشیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از متولیان اصلی فرهنگ در جامعه وظیفه اسلامی خود می داند که در صدور مجوزهای نمایش فیلم ها، تئاتر و برگزاری کنسرت ها دقیقا به معیارهای اسلامی پایبند باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نظرهای مختلف علما درباره موسیقی اشاره کرد و گفت: برخی اصولا ممکن است موسیقی را به طور کلی حرام بدانند اما باید بدانیم که اینجا حکومت اسلامی است و در راس آن ولی فقیه قرار دارد.

جنتی افزود: در بین روحانیت هیچ شخصیتی را نمی شناسیم که به اندازه مقام معظم رهبری فیلم و موسیقی بشناسد و به اندازه ایشان رمان و ادبیات بخواند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مقام معظم رهبری فقط ۷۴ جلسه درس خارج فقه شان در مساله غنا و موسیقی بوده است، البته فتاوای سایر علما برای ما محترم است اما در عین حال ملاک عمل ما مقام معظم رهبری است.

جنتی در ادامه خطاب به استانداران گفت : من از شما تقاضا می کنم با جدیت از مجوزهای صادره برای اجرای کنسرت ها حمایت کنید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در اجرای برنامه های فرهنگی به ویژه موسیقی و کنسرت ها نمی شود یک بام و دو هوا عمل کند گفت: نمی شود یک برنامه ای در یک جا شرعی و در جای دیگر حرام باشد و از برگزاری آن جلوگیری شود.

.

خودمان یک نهاد صنفی هستیم و درباره‌ی لغو کنسرت‌های اخیر در کشور، تشکیل جلسه خواهیم داد

داریوش پیرنیاکان سخنگوی خانه‌ی موسیقی نیز در این باره گفت: ما خودمان یک نهاد صنفی هستیم و درباره‌ی لغو کنسرت‌های اخیر در کشور، تشکیل جلسه خواهیم داد. به دفتر موسیقی وزارت ارشاد هم کاری نداریم. داریوش پیرنیاکان، اظهار کرد: بیانیه‌ی خانه موسیقی در راستای لغو پی‌درپی کنسرت‌ها در کشور صادر شد و قرار است به‌زودی جلسه‌ای با شورای عالی «خانه موسیقی» داشته باشیم.

او ادامه داد: ما پیش از انتشار این بیانیه نیز جلساتی برگزار کرده بودیم و این بیانیه هم حاصل آن جلسات بود. حالا به‌دنبال آن هستیم که با توافق و بر مبنای خرد جمعی، جلسه‌ای تشکیل دهیم تا در این زمینه تصمیم‌گیری کنیم و مجمع عمومی هم همان زمان تشکیل خواهد شد. پیرنیاکان در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا «خانه موسیقی» قصد دارد، در این‌باره با دفتر موسیقی هم جلسه داشته باشد؟ گفت: ما با دفتر موسیقی وزارت ارشاد کاری نداریم، زیرا خودمان یک نهاد صنفی هستیم و می‌توانیم در این زمینه تصمیم‌گیری کنیم. در بخشی از همان بیانیه هم ما دولت را بازخواست کرده بودیم.

.

کسی برای شما کارت دعوت نفرستاده که به کنسرت موسیقی بیایید

عبدالحسین مختاباد -آوازخوان و نماینده‌ی مردم تهران در شورای شهر- صبح امروز در جلسه‌ی این شورا، با انتقاد از روندی که این روزها در عرصه‌ی اجراهای زنده وجود دارد، ادامه‌ی آن را آسیبی بزرگ به فرهنگ کشور دانست. مختاباد در این جلسه با نقل خاطره ای از زمان امام راحل (ره) گفت: «پس از پیروزی انقلاب، شخصی پیش حضرت امام رفت و گفت چرا از رادیو موسیقی پخش می‌شود؟ امام فرمودند شما اگر دوست ندارید بشنوید، رادیو را خاموش کنید. حالا هم تعداد معدودی از افراد سلیقه‌ی خودشان را به دیگران تحمیل می‌کنند. ما به آنها می‌گوییم که کسی برای شما کارت دعوت نفرستاده که به کنسرت موسیقی بیایید؛ اما افرادی هستند که دوست دارند بیایند کنسرت و موسیقی بشوند و شما نمی توانید آنها را محدود و موسیقی را ممنوع کنید.»
این عضو شورای اسلامی شهر تهران همچنین در جلسه‌ی امروز شورا، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه هیچ تفکری ثبت نمی‌شود مگر آنکه با هنر آمیخته شود، به مسأله‌ی عاشورا اشاره کرد که به عنوان مثال، واقعه عاشورا با هنر استاد فرشچیان به مردم معرفی می‌شود، نه فقط با فعالیت هیئت‌های سینه‌زنی.
او همچنین با بیان اینکه انتظار ما از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که ضمن حمایت از هنرمندان، با افرادی که مانع از برگزاری کنسرت‌های قانونی موسیقی در استان‌های مختلف می‌شوند، برخورد کنند، تذکر داد و گفت: «متأسفانه ممانعت از برگزاری کنسرت موسیقی هنرمندان به عنوان یک حرکت غیرمنطقی و ناپسند در حوزه فعالیت‌های هنری، در حال افزایش است. در سال‌های اخیر همگان شاهدند که هنرمندان عرصه موسیقی و سینمای کشور برجسته‌ترین و فاخرترین آثار فرهنگی و دینی را تولید و عرضه کرده‌اند. اینکه نتوانیم زمینه برای برگزاری کنسرت موسیقی هنرمندان که اجرای آنها از قبل برنامه‌ریزی شده را فراهم کنیم، بسیار ناپسند است.»
مختاباد با اشاره به اینکه برخی اتفاقاتی که در عرصه هنر به ویژه حوزه موسیقی کشور روی می‌دهد، ناپسند است تأکید کرد: «برخی از کنسرت‌ها پیش از برگزاری لغو می‌شوند و اینکه چند نفر توانایی ممانعت از برگزاری کنسرت موسیقی هنرمندان کشور را دارند، بسیار تأسف‌برانگیز است. در ۳۶ سال گذشته شاهد تولید و عرضه آثار ارزشمند و فاخر موسیقی و فیلم در کشور بوده‌ایم و این شایسته نیست با هنرمندانی که برجسته‌ترین آثار دینی و فرهنگی را تولید می‌کنند، این‌چنین برخورد شود.»

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: