جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

مروری بر اخبار شاخص موسیقی در سالی که گذشت

مروری بر اخبار شاخص موسیقی در سالی که گذشت

اخبار موسیقی – موسیقی در سال ۹۳ سال پر فراز و نشیبی را به خود دید. اخبار مختلفی از اتفاقات در طول امسال در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشرشدند.
این اتفاقات از لغو کنسرت‌ها و عدم اعطای مجوز آلبوم برای چهره‌های مختلف آغاز و به اتفاقاتی چون فوت هنرمندان و دست اندرکاران این حوزه ختم می‌شود. رویدادهایی که با تلخی‌ و شیرینی‌های فراوان، سال ۹۳ را به سالی پر خبر و پر حادثه تبدیل کردند. بد ندیدیم که با مروری گذرا بر اتفاقات مهم سال۹۳، آرشیو ذهنی شما را فعال کنیم و با یاد آوری این اتفاقات، مروری داشته باشیم به سالی که فوت مرتضی پاشایی همه حوزه های فرهنگی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داد.

مروری بر اخبار شاخص موسیقی در سالی که گذشت

 • * چرا رفتی، تور موفق کنسرت و ویدئوی جنجالی‌اش!

اوایل سال بود و هنوز اتفاق خاصی در حوزه موسیقی کشور رخ نداده بود و انتشار ویدئوی قطعه «چرا رفتی» از آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان» در فضای مجازی، سکوت اول سال را شکست. آلبوم «تهمورث پوناظری» و «همایون شجریان» با ویدئویی به کارگردانی «باران کوثری» آلبومی بود که در اواخر سال ۹۲ در تالار وحدت رونمایی شد و‌‌ همان روز ویدئویی نیز از آن منتشر شد که همین ویدئو به فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای راه یافت و جنجال‌های زیادی را باعث شد.
اغراق‌شده، تصنعی و مضحک. این‌ها، تنها تعداد کمی از واژه‌هایی بود که پس از انتشار کلیپ باران کوثری برای تازه‌ترین اثرهمایون شجریان و تهمورس پورناظری از سوی عده‌ای عنوان شد. البته واکنش‌ها از این هم فرا‌تر رفت و متاسفانه فضای مجازی را‌ گاه به‌ دشنام از سوی عده‌ای قلیل آلوده کرد.
همایون شجریان در تنها گفت‌وگوی امسالش پس از حاشیه‌های فراوان این ویدئو بالاخره به حرف آمد و توضیح داد: ««بسیار متعجب شدم وقتی فهمیدم کلیپ رونمایی همه‌جا پخش شده است و شبکه‌های ماهواره‌ای آن را نشان می‌دهند. چون این‌کار به پیشنهاد تهمورس پورناظری تنها برای استفاده در مراسم رونمایی ساخته شد و من از پخش غیرمنتظره آن در شبکه‌های ماهواره‌ای کاملا غافلگیر شدم. هرچند پخش این کلیپ به دیده‌شدن و فراگیرشدن این اثر مخصوصا در نزد جوان‌تر‌ها بسیار کمک کرد.»
او در پاسخ به این سوال که بسیاری از افراد نظر مثبتی از ساخت تصاویر بر روی آهنگ «چرا رفتی» دارند، اما از سوی دیگر برخی معتقدند که این قطعه به قدری زیباست که نیاز به تصویر ندارد، گفت: «با وجود این تعدد نظرات این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که در عصر امروز تصویر می‌تواند به فراگیر شدن اثر موسیقی کمک کند. ساخت کلیپ برای موسیقی اصیل، امری است که تا به حال به‌ندرت در داخل ایران اتفاق افتاده است و صددرصد حرکت روبه کمال خواهد داشت.»
اما همین حاشیه‌ها و البته استقبال چشمگیر مردم از این آلبوم و مشخصا از این قطعه باعث شد یکی از موفق‌ترین تور کنسرت‌های چند سال اخیر را برای این آلبوم شاهد باشیم. شجریان و پورناظری‌ها برای شب های متوالی قطعات این آلبوم را در تهران و شهرستان ها روی صحنه بردند. تور خارجی این آلبوم نیز سال آینده برگزار خواهد شد.

 • * آلبوم پرخبر حافظ

آلبوم «حافظ ناظری» به نام «بعد یازدهم» در روزهای آخر سال ۹۲ به بازار آمد تا حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌های آن درابتدای سال ۹۳ نمود پیدا کند. گفتگو‌ها و اظهار نظر‌های صریح حافظ ناظری باعث شده بود که بسیاری از چهره‌های موسیقی و اهالی رسانه، واکنش‌های متفاوتی را درباره این آلبوم داشته باشند. پس از مدتی در کمال ناباوری این آلبوم به چارت هفتگی مجله بیلبورد راه یافت.
انتشار این خبر واکنش‌های زیادی را در پی داشت و پس از مدتی حافظ ناظری از زمزمه‌هایی مبنی بر کاندیدا شدن این اثر برای «گرمی ۲۰۱۵» خبر داد. ماه‌ها تبلیغ این موضوع را در شبکه‌های اجتماعی کرد و پس از مدتی که کاندیداهای «گرمی» اعلام شد و هیچ اسمی از هیچ اثر ایرانی در آن لیست به چشم نخورد، در اظهار نظری عجیب در صفحه فیس بوکش نوشت: ««امروز یک احساسی درونم مُرد. تا اونجا که به موسیقی و رأی هنرمندان مربوط بود با افتخار و بالا‌ترین تعداد درهفت شاخه یکه تاز بودیم، ولی اونجایی که سیاست وسط آمد همه رو به عنوان یک ایرانی باختیم. واقعأ متأسفم وبسیار بسیار شرمندهٔ این همه عشق، محبت واعتقاد شما عزیزانم شدم.»

* بزرگ‌تر راک
زمزمه‌های انتشار آلبوم «کاوه یغمایی در ایران» یکی از اخبار مهم در بهار سال ۹۳ بود. هنرمندی که در سالهای گذشته از جمله مهمم‌ترین چهره‌های موسیقی در کشور به حساب می‌آمد و خروجش از ایران و اقامت در کانادا باعث شد عمر هنری زیادی از وی هدر رود. با بازگشت این خواننده به ایران زمزمه‌های مجوز گرفتنش هر روز بیشتر از روز قبل به گوش رسید ولی در حالی که خبر انتشار آلبومش در رسانه‌های رسمی نیز منتشر شده بود، وکیل وقت این هنرمند با انتشار نامه‌ای مدعی شد این هنرمند هنوز موفق به اخذ مجوز نشده است و به زودی اخبار جدیدی از حضور او در بازار داخلی منتشر خواهد شد.
زمستان امسال نیز بالاخره اخبار امیدوار کننده از حضور رسمی یغمایی منتشر شد تا این بار با قاطعیت بیشتری خبر مجاز شدن این هنرمند قدیمی در ایران منتشر شود. خبری هم که هنوز هم علیرغم تائید رسمی، به مرحله عمل نرسیده است.
اختلاف این هنرمند با فریدون خشنود نیز یکی دیگر از اتفاقات خبر ساز سال گذشته بود. تا جایی که فریدون خشنود در اظهار نظر جنجالی مدعی شد کاوه یغمایی هنرمند نیست!

* وداع با استاد
خبر درگشت استاد «محمد رضا لطفی» اول صبح ۱۲ اردیبهشت در رسانه‌ها منتشر شد. روایت روابط عمومی شرکت «آوای شیدا» درباره بیماری استاد در اواخر سال ۹۲ اینگونه بود: «در بهار سال جاری (۱۳۹۲) در حین برگزاری کنسرت در یکی از شهرهای ایران طی حادثه‌ای از ناحیه کمر و ستون فقرات دچار آسیب شدند، پس از برگزاری تور کنسرت اروپایی در شهرهای مختلف کشورهای سوئد، بلژیک و سوییس به اتفاق هنرمند گرامی محمد قوی حلم، به علت شدت یافتن درد کمر مجبور به لغو تور کنسرت خود در شهرهای مختلف آمریکا گشته و نهایتاً در کشور سوییس تحت عمل جراحی قرار گرفتند. ایشان چند روز پیش پس از مراجعت به ایران جهت استراحت و ادامه مداوا در بیمارستان بستری شده و بنا به تشخیص و صلاحدید تیم پزشکی معالج ایشان تا زمان اطمینان از سلامت سایر نقاط ستون فقرات در استراحت مطلق می‌باشند.»
صبح روز ۱۲ اردیبهشت خبر اول اکثر رسانه‌ها به این موضوع اختصاص داشت و همین باعث شد موج پیام‌های تسلیت بار دیگر منتشرشود.

* مرگ شوک آور!
باور کردنش سخت بود. هیچکس نفهمید که در شامگاه ۲۹ اردیبهشت چه اتفاقی در استخر منزل مسکونی «نیما وارسته» افتاد. نیما وارسته نوازنده سر‌شناس و قدیمی موسیقی پاپ از دنیا رفت تا جامعه پاپ برایش سنگ تمام بگذارند. در متن نخستین اخبار منتشر شده از این اتفاق آمده بود: «داریوش صالح‌پور» نوازنده و هنرمند نزدیک به نیما وارسته که از شب گذشته در محل حادثه حضور داشت ضمن تأیید این خبر گفت: «ساعت ۱۲ شب یکی از همسایه‌های نیما به دلیل رابطه نزدیکی که با من داشت، با بنده تماس گرفت و خبر داد که وی در استخر به دلیل هوای بسته و گویا نارسایی قلبی دچار حادثه شده است. بعد از حضور ما در محل، دیگر کار از کار گذشته و نیما از میان ما رفته بود. همچنین پلیس نیز برای رسیدگی به موضوع در محل حاضر شده بود.»

* سرود تیم ملی
جام جهانی برزیل نزدیک بود و لحظه شماری برای معرفی خواننده تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در این فستیوال هر لحظه بیشتر و بیشتر می‌شد. در حالی که در دوره‌های گذشته هرگز خواننده‌ای نتوانسته بود انتظار‌ها را در این مورد برآورده کند، احسان خواجه امیری به قطعه «دروازه‌های دنیا» به عنوان خواننده رسمی ایران معرفی شد و با همکاری «روزبه بمانی» و «بهروز صفاریان» اثری را تولید کرد. اثری که از روز انتشار رسمی‌اش طبق معمول با واکنش‌ها و حاشیه‌های مختلفی رو به رو شد؛ واکنش‌هایی بعضا تند. انتقادهایی کشنده که باعث شد هجمه‌ها به این قطعه بیشتر و بیشتر شوند. این قطعه به دلایل نامعلوم هرگز در روزهای جام جهانی برزیل ازتلویون ایران پخش نشد. قطعه «هفتاد میلیون ستاره» با صدای زانیار و سیروان خسروی بعد از مدتی از رسانه ملی برای جام جهانی پخش شد تا جبهه گیری‌های خاص تلوزون درباره برخی چهره‌های حاضر در تیم کاری احسان خواجه امیری مشخص‌تر شود. اتفاقی که هرگز از سوی احسان خواجه امیری مورد نقد قرار نگرفت و سکوت مطلق تنها پاسخ او به این اتفاق‌ها بود.
انتقادهای فریدون شهبازیان از قطعات ساخته شده برای جام جهانی نیز خبر ساز شد.

* حمله نیروهای خودسر به یک کنسرت
کنسرت موسیقی ایرانی با صدای وحید تاج در یزد در شامگاه ۲۰ اردیبهشت سال ۹۳ با اقدام نیروهای خودسر مواجه شد و در حالی که نوازندگان روی صحنه می‌نواختند، این خواننده اجازه رفتن روی صحنه را پیدا نکرد. این خواننده در این باره روز بعد آن اتفاق توضیح داد: قبل از برپایی سانس دوم که از ساعت ۲۰:۳۰ برنامه‌ریزی شده بود، جمعی کمتر از ۵۰ نفر در محل ورودی سالن جمع شده و با تهدید و ایجاد رعب و وحشت، مسوولین برنامه‌گذاری را به لغو برنامه ترغیب کرده و از ورود مردمی که برای تماشای برنامه آمده بودند ممانعت بعمل آوردند. ‌جالب اینکه ۵ نفر از اعضای گروهی که برای اعتراض آمده بودند نیز به اجبار و بدون تهیه بلیت، مه‌مان ناخوانده سالن شدند تا در کنار ۴۰۰ نفری که بلیت تهیه کرده بودند، در سالن نظارت داشته باشند.»
به دنبال این اعتراض معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد و فرماندار یزد به همراه معاون هنری ارشاد درمحل حضور یافتند. محمود شاکری شمسی فرماندار یزد ضمن بیان سوابق خود در جبهه و جنگ، گفت ما نباید انتظار داشته باشیم همه یک سلیقه داشته باشند و از برنامه‌گزار درخواست کرد که برنامه را بدون خواننده به روی صحنه ببرد. در ‌‌‌نهایت ساعت ۲۳ در سالن، با ۳ ساعت تاخیر باز شد و برنامه بدون حضور بنده اجرا شد و جمعیت سالن با تشویق‌های یکپارچه خواهان حضور خواننده به روی صحنه بودند که گروه یک قطعه سازی به احترام مردم اجرا و از مردم عذر خواهی کردند. … بنده هم در حین برگزاری کنسرت در میان تماشاچیان نشستم و اشک‌آلود به تماشای کنسرت خودم نشستم. من چه گویم که غریب است دلم در وطنم….» این اتفاق و این اظهار نظر‌ها تا مدت‌ها در راس اخبار موسیقی کشور بود و به شدت مورد توجه قرار گرفت. اما در ‌‌نهایت هیچ پاسخ رسمی‌ای درباره آن از سوی مقامات مسئول ارائه نشد.»

* موسیقی ممنوع شد
اواخر بهار امسال موضوع ممنوعیت تدریس موسیقی در فرهنگسرا‌ها خبر اول حوزه فرهنگ و هنر در کشور بود. اتفاقی که بازتاب‌های زیادی  در رسانه‌ها پیدا کرد و باعث شد خیلی زود مقامات رسمی کشور وارد عمل شوند و به انتقادات تند و تیز جامعه موسیقی و رسانه‌ها پاسخ دهند. «عبدالحسین مختاباد» (عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران) نخستین کسی بود که به شدت به این موضوع تاخت: «اگر ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بخواهد در ارتباط با کلاس‌های موسیقی فرهنگسرا‌ها هر نوع اقدامی انجام دهد، این اقدام باید بر اساس دستورالعمل و ابلاغیه کتبی باشد که سازمان فرهنگی و هنری تاکنون این کار را نکرده است. آموزش در فرهنگسرا‌ها از جمله آموزش موسیقی جزو خدمات شهری است و در صورت قطع شدن آموزش موسیقی در فرهنگسرا‌ها، ما نمایندگان شورای شهر تهران به طور قطعی اعتراض خواهیم کرد.» اوضاع هر روز وخیم و وخیم‌تر می‌شد و حتی پای وزیر ارشاد هم به این موضوع کشیده شد. شهاب مرادی و بسیاری دیگر از چهره‌های مسئول نیز اظهاراتی را داشتند ولی با وجود نزدیکی پایان سال هنوز اتفاق تلخ فرهنگسرا‌ها و ممنوعیت تدریس موسیقی همچنان ادامه دارد.

 • * «کیتارو» در تهران
شامگاه ۲۵ مهر امسال اتفاقی ویژه در موسیقی کشور رخ داد و ستاره بین المللی موسیقی ژاپن در تهران روی صحنه رفت.  «کیتارو» که در موسیقی دنیا وزنه‌ای قابل اتکا در بخش موسیقی بی‌کلام است، نخستین باردر تهران روی صحنه رفت و کنسرت‌اش با استقبال جالب مخاطبان رو به رو شد. این کنسرت اگر چه حواشی عجیب و غریبی را از سر گذراند (از قبیل پرداخت نشدن حقوق نوازنده‌ها تا چند ماه بعد از برنامه و لغو آخرین سانس این کنسرت در تهران به دلایل نامعلوم) اما در رسانه‌های کشور به خوبی مورد توجه قرار گرفت.
هنرمند ژاپنی در اواسط برنامه‌اش روبه حاضرین گفت: ‌ «یکی از آرزوهای من این بود که در ایران برنامه برگزار کنم و خوشحالم از اینکه این اتفاق امشب افتاده. سالهای پیش یعنی حدود ۳۵ سال پیش قطعه معروف «جاده ابریشم» را ساختم و حالا هم با‌‌ همان امرژی در خدمت ایرانی‌ها هستم. فقط نسبت به آن سال‌ها کمی پیر‌تر شده‌ام! در بخش اول از آلبوم جاده ابریشم چند قطعه را اجرا کردیم و حالا در بخش دوم، با تعدادی از نوازنده‌های ارکس‌تر سمفونیک، قرار است آثار دیگری را برایتان اجرا کنیم که واقعا برای این اجرا هیجان زیادی داشته و دارم. از آلبوم «بهشت و زمین» آثاری را به اجرا در خواهم آورد و همین آلبوم باعث شد جایزه گرمی را بگیرم».
در بین ارکستر ایرانی حاضر روی سن چهره‌های سر‌شناسی چون: «بردیا کیارس، میلاد عمرانلو، حسین شریفی، علی ضرابی و…» حضور داشتند و «نادر مرتضی‌پور» وظیفه هدایت آن‌ها را بر عهده داشت. هدایتی که فقط مختص تمرینات بود و این چهره روی صحنه حاضر نشد و رهبر ارکستر «کیتارو» کل گروه نوازنده‌ها را رهبری می‌کرد.
 • * تور موفق محسن یگانه در ینگه دنیا

محسن یگانه خواننده موسیقی پاپ که برای ۷ برنامه به ایالات متحده سفر کرده بود، با تمدید چند باره کنسرت‌هایش در شهرهای مختلف امریکا، یکی از موفق‌ترین تورهای خارجی را در بین خواننده‌های داخلی داشت. او که کنسرت موفقی را در نوکیا تیه‌تر برگزار کرده بود، پس از چند اجرا در شهرهایی نظیر نیویورک، هیوستون و واشنگتن دوباره به کالیفرنیا بازگشت تا در اورنج کانتی و در شهر ارواین روی صحنه برود. این اجرا که روز ۱۶ ژانویه در سالن برن ایونت سن‌تر برگزار شد، آخرین کنسرت تور امریکای محسن یگانه بود. این خواننده آلبوم جدیدش را قرار بود تا اواخر امسال به بازار بفرستد که در روزهای پایانی امسال مشخص شد که این اثر سال ۹۴ وارد بازار موسیقی کشور خواهد شد.

 • * رپ مجاز شد؟

مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد از بررسی و اجماع کار‌شناسان این مرکز برای بررسی صلاحیت گونه‌ای از موسیقی در کشور که پیش از این از آن به عنوان «رپ فارسی» یاد می‌شد و قرار است از این پس با عنوان «گفتآواز» نام برده شود، خبر داد. پیروز ارجمند در این باره گفت: «فرهنگ غنی نوا‌ها در ایران پیشینه‌ای چند هزار ساله دارد. ما این نوع خوانش را سال‌ها قبل در فرهنگ کشورمان با عنوان «ترتیل خوانی» داشتیم که جوامع اروپایی و آمریکایی آنرا به شکل مدرن شده‌اش، «رپ» نامگذاری کرده‌اند و این سبک از موسیقی طرفداران خاص خود را دارد. این گونه موسیقی در کشور ما به شکلی دگرگون نشده باقی مانده. ما هنوز هم «ترتیل خوانی» را به شکل فرهنگ کهن ایرانی در کشور داریم و اگر قرار باشد این نوع خوانش را با درون مایه و بن مایه موسیقی ایرانی یاد کنیم که چیزی آمیخته از گفتار و آواز باشد، باید یک نوع «گفتآواز ملی» تولید کنیم که مختصات موسیقی ایرانی در آن وجود دارد و از طرفی منطبق بر فرهنگ ملی و اجتماعی ایران باشد. این تئوری کلی ماست.»
انتشار خبر مجور گرفتن اردلان هوشمند نیز حبر دیگری در همین راستا بود هر چند مدیربرنامه های این خواننده بعد از انتشار خبر توضیحداد که اردلان تنها مجوز شعرهایش را گرفته است.
پس از این صحبت‌ها که در اواسط سال ۹۳ عنوان شد پیش بینی برای مجوز گرفتن چهره‌هایی چون یاس، آرمین و تتلو شنیده می‌شد ولی تا کنون که دیگر چیزی به آخر سال نمانده، خبری از فعالیتهای رسمی این چهره‌ها هنوز شنیده نمی‌شود.

 • * که این جوری تو رفتی…

درگذشت مرتضی پاشایی مهم‌ترین خبر موسیقی در سال ۹۳ بود. اتفاقی که با شدید‌ترین واکنش‌های اجتماعی رو به رو شد و باعث نقد‌ها و تحلیل‌های مختلفی از سوی اهالی رسانه و جامعه‌شناسان شد. اتفاقی که ۲۳ آبان را ابدی کرد و باعث شد مرتضی پاشایی جایگاهی بزرگ را در موسیقی پاپ بعد از انقلاب به خود اختصاص دهد. اتفاقات و حرف و حدیث‌های فراوان پس از فوت او به قدری زیاد بود که قطعا نوشتن درباره آنها خودش می‌تواند یک مطلب جداگانه باشد. از انتشار فیلم لحظات درد کشیدن این خواننده در بیمارستان تا حضور چهره‌ها و هنرمندان و وورزشکاران مختلف بر بالین او و روز تلخ خاکسپاری این خواننده با حضور میلیونی دوستدارانش.
آلبوم آخر این خواننده قرار بود تا اواخر امسال به بازار موسیقی کشور بیاید ولی همچنان هیچ تاریخ قطعی‌ای را برای آن نمی‌شود متصور شد.

حسین علیزاده خود را از هر نشانی بی‌نیاز کرد
نشان هنر و ادب شوالیه که از سوی وزارت فرهنگ فرانسه به هنرمندان و نویسندگان اعطا می‌شود، بیش از ۵۰ سال سابقه دارد و تا کنون تعدادی از هنرمندان و نویسندگان ایرانی این جایزه را از آن خود کرده‌اند. این نشان تا به امروز نصیب خیلی از بزرگان عرصه هنر شده است. و امسال قرار بود این نشان به استاد حسین علیزاده موزیسین برجسته کشورمان  هم داده شود که وی از دریافت این نشان صرف نظر کرد. علیزاده همچنین نامه ای دراین زمینه منتشر کرد که در بخشی از آن نوشت:

من ضمن قدردانی از مسئولین کشور و سفارت فرانسه، به احترام مردم هنر پرور و هنر دوست ایران، به نام حسین علیزاده قناعت کرده و تا آخر عمر به آن پیشوند و یا پسوندی نخواهم افزود.

در آخر ضمن تبریک به تمام بزرگان ایران و جهان که نشان با ارزش شوالیه را دریافت کرده اند، خود را بی نیاز از دریافت هر نشانی دانسته، همچنان اندر خم کوی دوست و به شوق عشق تا آخر عمر خواهم ایستاد.

حسین علیزاده در اوایل ۶۳ سالگی در حالی قرار بود نشان شوالیه را از سفیر کبیر فرانسه دریافت کند که برخلاف بسیاری از همنسلانش هنوز هم باانرژی کار می‌کند، تور کنسرت‌های داخلی و خارجی‌اش را برگزار می‌کند، در فستیوال‌های مختلف موسیقی در داخل و خارج از ایران شرکت می‌کند، موسیقی فیلم می‌سازد، می‌نویسد، پژوهش می‌کند، آموزش می‌دهد و… بی شک استاد حسین علیزاده در طول این سال‌ها نه تنها یک تنه بار پویایی، خلاقیت و نوآوری در موسیقی ایرانی را در داخل کشور بر دوش کشیده بلکه در معرفی این موسیقی به بیرون از مرزها نیز تلاش‌های فراوانی کرده است. چنان که علاوه بر دریافت چهار سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم از جشنواره فیلم فجر، دو جایزه انجمن منتقدان سینما برای موسیقی فیلم‌های «آسمان زرد کم عمق» و «ملکه» و تندیس حافظ برای موسیقی فیلم «لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند»، سه بار هم برای آلبوم‌های «فریاد»، «بی تو بسر نمی‌شود» و «به تماشای آبهای سپید» نامزد دریافت جایزه گرمی در بخش بهترین آلبوم سنتی جهان شده است.

 • * فوت صدای تهران

مرتضی احمدی ۳۰ آذرماه در منزل شخصی‌اش در تهران به دلیل مشکل ریوی درگذشت. هنرمندی که به دلیل نوع خاص خواندن‌اش به «صدای تهران» معروف شده بود. مرتضی احمدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده‌ها آواز خواند. احمدی در سال ۱۳۲۳ به رادیو تهران (چندی بعد در رادیو ایران و بعد از آن در رادیو و تلویزیون ایران) به کار کردن پرداخت تا برنامه‌های کمدی اجرا کند. مرتضی احمدی در دوره‌های مختلفی در رادیو کار کرد و از جمله تیپی به نام «بابا جاهل گریان» اجرا کرد و به سبک‌های مختلف ترانه و آواز خواند. سبک «روحوضی» خوانی او باعث شهرتش شد و همین باعث شد که پس از فوت‌اش رسانه‌ها از تی‌تر: «فوت صدای تهران» استفاده کنند.

 • * ورود خانم‌ها ممنوع

دی ماه سال ۹۳ یکی از تلخ‌ترین اتفاقات سال در حوزه موسیقی رخ داد که تا مدت‌ها بحث اصلی بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی شد. حریر شریعت‌زاده (همسر سالار عقیلی و نوازنده پیانو گروه) که قرار بود در کنسرت سالار عقیلی در شهرستان طرقبه در استان خراسان رضوی به صحنه برود، پس از اجرای یک قطعه از سن پایین آورده شد و دیگر اجازه حضور در صحنه را پیدا نکرد.، طرح ممانعت از حضور بانوان نوازنده در صحنه از شهر اصفهان آغاز شد. از قرار قانون ننوشته در ۱۳ شهر بانوان نوازنده اجازه حضور ندارند و این قانون توسط گروههای نا‌شناس به اداره‌های ارشاد استان‌ها تحمیل شده است. این اتفاق باعث شد که حسین علیزاده در اعتراض به این اتفاق برای گروه خود «هم آوایان» به کنایه از لفظ «هم آقایان» استفاده کند. چرا که گروهش در صورت حضور بانوان نمی‌تواند در شهرستان به صحنه برود.

 • * جشنواره بی‌هیجان

جشنواره موسیقی فجر یک سال دیگر برگزار شد تا یک سال دیگر هم بی‌هیچ هیجانی به کارش خاتمه داد. جشنواره‌ای که نه اساتید موسیقی در آن حضور داشتند و نه اتفاق قابل توجهی را باید از آن انتظار داشت. علی مرادخانی یک هفته پس از اتمام این جشنواره در گفتگویی درباره عدم حضور بزرگان در جشنواره موسیقی فجر توضیح داد: «در حال گمانه زنی برای حضور بزرگان هستیم و در سالهای آینده اتفاقات بهتری در این جشنواره خواهد افتاد و قرار است در این باره به صورت تفصیلی حرف‌هایی را عنوان کنم.»

بازگشت خواننده های پاپ به برج میلاد
یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که از سال ۹۲ آغاز و تا سال ۹۳ ادامه داشت، عدم اجازه برج میلاد به خواننده های پاپ جهت برگزاری کنسرت‌های موسیقی در سالن همایش‌هایش بود که با واکنش‌های زیادی هم روبرو شد. تا اینکه همزمان با برگزاری سی‌امین جشنواره موسیقی فجر اجراها در این سالن از نو آغاز شد، این مسئله باعث واکنش های رسانه ای متعدد خواننده ها و مسئولین برج میلاد شد.
 • * بحران «علیرضا قربانی»

علیرضا قربانی اصولا خواننده و هنرمند بی‌حاشیه‌ای است ولی این خواننده در هفته‌های آخر سال با اتفاقی در استان خراسان رو به رو شد که در یک گفتگوی صریح، شخص رئیس جمهور را مورد خطاب قرار داد و پس از اینکه شخص دادستان چناران کنسرت این خواننده را در شهرستان «گلبهار» از توابع مشهد لغو کرد، در گفتگویی گفت: «رای من، این اقدام دادستانی جای تأسف و تعجب بسیار دارد. دادستانی اگر می‌خواهد اعمال نفوذ کند، باید علیه اداره ارشاد استان یا نهادهای دیگری که در رابطه با اعطای مجوز دخیل بوده‌اند، وارد عمل شود. نه اینکه به صورت مستقیم با برگزارکنندگان کنسرت برخورد کرده و مانع از اجرای برنامه توسط آنان شود. در شهر مشهد سال‌هاست که کنسرتی برگزار نمی‌شود. اما همان‌طور که گفتم قرار بود این کنسرت در یکی از شهرستان‌های خراسان یعنی «گل‌بهار» اجرا شود. علاوه بر آن مجوز این برنامه توسط ارشاد استان تهران و همچنین استان داده شده و تا جایی که من اطلاع دارم، تمام مسئولان موسیقایی کشور -از معاونت هنری گرفته تا مدیر مرکز موسیقی- پای آن ایستاده‌اند. در این میان، تنها دادستانی اعمال قدرت کرده است….»

تهیه تفاهم‌نامه تامین امنیت کنسرت‌های موسیقی

امسال و پس از لغو متعدد کنسرتها در شهرهای مختلف ایران، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد که این وزارتخانه و نیروی انتظامی برای حفظ امنیت کنسرت‌های موسیقی تفاهم‌نامه امضا خواهند کرد. حسین نوش آبادی اعلام کرد که برای کاهش مشکلات برگزاری کنسرت‌های مجوزدار، قرار است تفاهم‌نامه‌ای با نیروی انتظامی امضا شود که بر اساس آن وظیفه هر نهاد مشخص خواهد شد. نیروی انتظامی به این وزار‌تخانه در حفظ امنیت کمک خواهد کرد تا از رفتارهایی که در گذشته پیش آمده جلوگیری شود. در واکنشی دیگر اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران گفت اگر مجوز برگزاری کنسرت موسیقی صادر شود هر چند که بر خلاف تشخیص عده‌ای از شهروندان باشد، نیروی انتظامی از تصمیم قانونی حمایت خواهد کرد. وی با بیان اینکه در صدور مجوز کنسرت موسیقی باید شرایط فرهنگی هر منطقه توجه کرد، افزود: «کسی حق بر هم زدن کنسرت‌های مجوزدار را ندارد.»

* خداحافظ آریان
خداحافظی گروه آریان حتما خبر خوشایندی نیست. گروهی که در سالهای ابتدایی شکل گیری موسیقی پاپ در کشور سهم زیادی از مخاطبان این حوزه را از آن خود کرده بود، با اعلام رسمی خواننده‌ها و تهیه کننده آثارش، اواخر امسال آخرین آلبوم خود را در بازار موسیقی کشور منتشر خواهد کرد و پس از آن هر کدام از اعضای گروه آریان به صورت انفرادی به فعالیت‌هایشان ادامه خواهند داد. این آلبوم آخرین آلبومی بود که امسال منتشر شد ولی در این بین به نظر می‌رسد این آلبوم پایان کار این گروه نخواهد بود و آن طور که «پیام صالحی» گفته، قرار است این گروه در قالبی جدید فعالیت‌هایش را ادامه دهد؛ اتفاقی که قرار است تا اواسط سال ۹۴ از آن رونمایی شود.
 • * غیرمجاز‌ها همچنان در آروزی رسمیت

سال ۹۳ در حالی که پیش بینی می‌شد بسیاری از چهره‌های موسیقی از قبیل استاد محمد رضا شجریان، کاوه و کوروش یغمایی، یاس، کاوه آفاق، سینا حجازی و… اجازه فعالیت رسمی در بازار موسیقی را پیدا کنند، بی‌هیچ چهره جدیدی به اتمام رسید و باز هم باید منتظر سال جدید شد و دید آیا در سال جدید چهره‌های محبوب که اجازه فعالیت رسمی ندارند، می‌توانند در بازار رسمی کشور به فعالیت بپردازند یا خیر.
شاید برگزاری کنسرت استاد محمدرضا شجریان در ایران در سال آینده بتواند خبر مهم و خوبی برای اهالی موسیقی باشد. خواننده مورد علاقه رئیس جمهور در انتظار حل مشکلات برای دیدار دوباره با علاقه مندانش در ایران است.

 • * مجوز‌هایم را باطل کنید!

شهرام شعرباف امسال چندان پرخبر نبود ولی به یک باره اواخر سال باانتشار نامه‌ای از شخص دفتر موسیقی وزارت ارشاد خواست که مجوزهای فعالیت او را در ایران باطل کند و با این نامه سروسدای زیادی را در رسانه‌ها بوجود آورد. این خواننده و آهنگساز که به دلایل نامعلوم برگزاری کنسرت‌ها و انتشار آلبومش بار دیگر دچار مشکلاتی شده با نامه‌ای که در رسانه‌ها منتشر کرد، رسما از مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد خواست که مجوزهای فعالیت رسمی‌اش را باطل کند تا او به هر حال تکلیفش را با خود بداند. نامه پر سر و صدای شهرام شعرباف با سکوت مسئولین رسمی رو به رو شده است و هنوز هیچ پاسخ رسمی برای او منتشر نشده است.

 • * ارکستر «رفت و برگشت!»

ماجرای ارکستر‌های ایرانی داستان پیچیده، عجیب و پرسوالی را در سالهای گذشته داشته و دارد. ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی ایران سالهاست که در پاسکاری بین انجمن موسیقی، موسسه ارکستر‌های ایران، دفتر موسیقی و… روزگار ناخوشایندی دارد و هر سال صحبت‌ها و حرف و حدیث‌های زیادی درباره این ارکستر گفته و شنیده می‌شود.
امسال کار به جایی رسید که حتی وزیر ارشاد و رئیس جمهور هم برای راه اندازی مجدد این ارکس‌تر‌ها ورود کردند و دستور دادند هر چه سریع‌تر ارکسترهای ایرانی آغاز به کار کنند.
پس از مدت‌ها رایزنی سرانجام به یک باره «علی رهبری» بدون هیچ پیش زمینه‌ای وارد ایران شد و نشست خبری آغاز به کار ارکستر‌های ایران هم برگراز شد و نخستین اجرای این ارکس‌تر بعد از حدود سه سال تعطیلی سرانجام ۲۵ اسفند برگزار شد. ا؛ ازی دوباره برای ارکسترهای ایرانی که مشخص نیست در سال جدید چه عاقبتی قرار است داشته باشند.

×××
شما همراهان و کاربران رسانه پاپ موزیک نیز می توانید جهت تکمیل گزارش، ضمن معرفی اتفاقات و اخبار مهم موسیقی در سال گذشته در قسمت نظرات، اخبار را مورد نقد و بررسی قرار دهید.
خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!
عباس می گويد: پاسخ دادن

چرا از آلبوم پر فروش چاووشی(پاروی بی قایق) چیزی ننوشتید.آلبومی که رونق خوبی به موسیقی راک داد.لطفا به همه جوانب دقت کنید.باتشکر

ارسال دیدگاه: