جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

گزارش نشست خبری علی رهبری مدیر ارکستر تهران

گزارش نشست خبری علی رهبری مدیر ارکستر تهران

اخبار موسیقی – اولین نشست خبری «علی رهبری»، مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران، در سال جدید در تالار وحدت برگزار شد که به تشریح برنامه شش ماهه ارکستر سمفونیک تهران و برخی حواشی ایجاد شده حول این ارکستر پرداخت. علی رهبری در ابتدای این نشست به ناشی‌گری که سال‌های سال در ارکستر سمفونیک حکمفرما بوده اشاره کرد و گفت: «متاسفانه در این سال‌ها، هیچگاه شاهد یک رویه منظم و استاندارد برای ارکستر نبودیم. هم اکنون نزدیک به ۷۰ هنرمند جوان جذب ارکستر شده‌اند که انتخاب این افراد کار سختی بود و در حال حاضر هم مشغول تمرین سمفونی پنجم بتهوون هستیم.»
رهبری در ادامه درباره فعالیت‌های ارکستر گفت: «برنامه شش ماه آینده ارکستر مشخص شده است؛ نمی‌‏گویم که به سطح یک ارکستر اروپایی رسیده‌ایم اما ۵۰ درصد راه را رفته‌ایم و برای نتیجه مطلوب، نیازمند یک پروسه زمانی دو ساله هستیم.»

گزارش نشست خبری علی رهبری مدیر ارکستر تهران

  • الان دیگر در ارکستر نوازنده-فرمانده نداریم

علی رهبری درباره برخی رفتارهای نوازندگان ارکستر سمفونیک گفت: «هر ارکستر با یک سری مشکلات داخلی مواجه است که خوشبختانه امروز این مشکلات حل شده‌اند. یک عده انگار در ارکس‌تر فرمانده بودند اما در حال حاضر کسانی روی صندلی‌های ارکستر نشسته‌اند که به نوازندگان دیگر دستور نمی‌دهند. ما خیلی ساده افرادی که در کار ارکستر سمفونیک تهران اختلال ایجاد می‌کردند را شناسایی کردیم و عذر بعضی از آن‌ها را هم خواستیم.»
علی رهبری در مقابل واژه سختگیری به آن معنا که درباره او بیان شده بود گفت: «برخی فکر می‌کنند من خیلی سختگیرم اما واقعا این طور نیست و فقط دیسیپلینم از کودکی درست بوده است. تنها چیزی که می‌خواهم این است که کار‌ها بر اساس نظم و انضباط پیش برود.

  • فلوت اول ارکستر، سر تمرین‌ها چرت می‌زدند!

رهبر ارکستر سمفونیک تهران در جواب خبرنگاری که درباره مشکلات «ناصر رحیمی»، فلوت اول سابق ارکستر سمفونیک سوال کرده بود، گفت: «ایشان در بسیاری از مواقع که ما مشغول تمرین بودیم، چرت می‌زدند و ظاهرا خمار بودند. اما درباره اینکه عنوان شد من به او توهین کرده‌ام باید بگویم اصلا با ایشان هیچ برخوردی نداشتم.»
رهبری در ادامه گفت: «شب قبل از اجرای افتتاحیه و در تمرین جنرال، به ایشان گفتم که شما از نت خارج شدید اما عکس العملشان این بود که سازشان را درون جعبه قرار دهند و بنشینند! این رفتار در هیچ جای دنیا قابل پذیرش نیست البته من معتقدم اشتباه از وزارتخانه بوده که پای این افراد در ارکستر سمفونیک تهران باز شده است.»
رهبری در ادامه مشکلاتی که این نوازنده برای ارکستر به وجود آورده بود را عنوان کرد و درباره شب افتتاحیه ارکستر گفت: «ما طبق روال همه جا از نوازندگان خواستیم که یک ساعت قبل از اجرا در سالن حاضر شوند اما ایشان تنها فرد غایب ارکستر بود. با توجه به اینکه فلوت اول مهم‌ترین ساز من در ارکستر است چنان استرسی را متحمل شدم که حتی از فلوت دوم که هیچگاه تجربه نشستن در جایگاه بالاترش را نداشت خواستم که جای فلوت اول بنشیند. واقعا احتمال داشت همه برنامه‌هایمان برای شب افتتاحیه خراب شود اما ایشان درست پنج دقیقه قبل از اجرا رسیدند!»

  • باید در ارکستر ۱۶ تا ۱۸ رهبر مهمان داشته باشیم

علی رهبری با اعلام اینکه شخصا تا ۶ ماه آینده رهبری ارکستر سمفونیک تهران را بر عهده خواهد داشت، گفت: «طی برنامه‌ای که برای ارکستر در نظر گرفته‌ایم قرار است تا شش ماه آینده شخصا رهبری ارکستر را برعهده بگیرم و بعد از آن از رهبرهای مهمان استفاده کنیم. ارکستر سمفونیک تهران احتیاج به ۱۶ تا ۱۸ رهبر میهمان دارد به همین دلیل از تمام رهبران ایرانی کتبا دعوت‌ به همکاری کرده‌ایم. البته به این معنا نیست که هر سال از آن رهبران در ارکستر بهره می‌بریم، بلکه باید آنقدر کارشان خوب باشد که در سال‌های آینده هم با آن‌ها همکاری کنیم.»
مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران در ادامه نشست گفت: «در برنامه شش ماههٔ ما، سولیست‌های مطرحی مثل «الکساندر رودین» که از نابغه‌های ویولنسل دنیا است، «نوین افروز» یکی از بهترین سولیست‌های ایرانی پیانو و افراد دیگر به اجرای برنامه خواهند پرداخت به این ترتیب که سولیست‌ها دو شب رسیتال می‌دهند و دو شب بعد هم در ارکستر سمفونیک حضور خواهند داشت.»
او با بیان اینکه افتخار شروع برنامه‌های ارکستر سمفونیک با یکی از بهترین سولیست‌های ایرانی را دارد گفت: «رسیتال اول را یکی از سولیست‌های بزرگ دنیا به نام «رضا ناژفر» به عنوان نوازنده فلوت اجرا می‌کند و دو شب بعد هم در جایگاه فلوت‌اولی ارکستر می‌نشیند و حدس می‌زنم که از مهر ماه ایشان به طور رسمی در ارکستر فعالیت خواهد کرد.»
رهبری در جواب اینکه با توجه به شعار کنسرت یعنی: «سمفونی نهم بتهوون برای همه مردم»، قرار است به صورت رایگان برای مردم هم اجرا کنید گفت: «از من پرسیدند که چرا فقط برای مسئولین و خانواده نوازندگان اجرا گذاشتید به همین دلیل تصمیم گرفتم ۱۲ اجرا برای عموم مردم بگذارم اما نه به صورت رایگان چون اصولا افراد قدر چیزی که به عنوان رایگان در اختیار آن‌ها قرار بگیرد را نمی‌دانند.»

  • تا پایان هفته قرارداد نوازندگان امضا خواهد شد

رهبری با اشاره به زمان قراردادهای نوازندگان گفت: «با آقای ارسلان کامکار مشورت کردیم و در ‌‌نهایت به مبالغ و دستمزدهای معقولی رسیدیم. بر‌‌ همان مبنا برای قرارداد نوازندگان سه درجه مختلف تعیین کردیم که خوشبختانه همه نوازندگان هم از این رقم راضی هستند. البته قرارداد‌ها هنوز امضا نشده که احتمالا تا پایان همین هفته امضا خواهند شد.»
علی رهبری در پایان این نشست درباره کنسرت مایستر گفت: «از این پس ارکستر سه کنسرت‌مایستر خواهد داشت؛ «پدرام فریوسفی»، ‌«ارسلان کامکار» و «بردیا کیارس» که در اجراهای مختلف، در این جایگاه می‌نشینند و خوشبختانه مشکلی هم با این موضوع ندارند. رهبری درباره گروه کُر ادامه داد: «حمید عسگری» هم دیگر رهبر گروه کُر نیست و ما برای گروه کُر نیازمند یک رهبر کارکشته و خوب هستیم که بتواند اُپرا هم اجرا کند.»

برنامه موسیقایی ارکستر سمفونیک تهران در شش ماه آینده:
کنسرت‌ها
چهارشنبه ۲ اردیبهشت: چایکوفسکی سرناد برای ارکستر زهی و بتهون سمفونی شماره ۵
پنجشنبه ۳ اردیبهشت: چایکوفسکی سرناد برای ارکستر زهی و بتهون سمفونی شماره ۵
چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت: بتهون کنسرتو پیانو شماره ۵، دوژاگ سمفونی ۹، سولیست پیانو: نوین افروز
پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت: بتهون کنسرتو پیانو شماره ۵، دوژاگ سمفونی ۹، سولیست پیانو: نوین افروز
چهارشنبه ۲۷ خرداد: گریگ کنسرتو برای پیانو گریگ پرگینت سوئیت و چایکوفسکی رومئو ژولیت، سولیست پیانو: ماریان لاپشانسکی
پنجشنبه ۲۸ خرداد: گریگ کنسرتو برای پیانو گریگ پرگینت سوئیت و چایکوفسکی رومئو ژولیت، سولیست پیانو: ماریان لاپشانسکی
چهارشنبه ۲۴ تیر: برامس کنسرتو برای ویولن مندلسون سمفونی ایتالیایی، سولیست ویولن: دالیبر کاروای
پنجشنبه ۲۵ تیر: برامس کنسرتو برای ویولن مندلسون سمفونی ایتالیایی، سولیست ویولن: دالیبر کاروای
چهارشنبه ۱۴ مرداد: کنسرتو ویولنسل دوژاک و شهرزاد اثر کورساکوف، سولیست ویولنسل: الکساندر رودین
پنجشنبه ۱۵ مرداد: کنسرتو ویولنسل دوژاک و شهرزاد اثر کورساکوف، سولیست ویولنسل: الکساندر رودین

رسیتال‌ها
یکشنبه ۳۰ فروردین: رسیتال فلوت و پیانو رضا ناژفر ساعت ۲۱
دوشنبه ۳۱ فروردین: رسیتال فلوت و پیانو رضا ناژفر ساعت ۲۱
دوشنبه ۴ خرداد: رسیتال پیانو نوین افروز
سه شنبه ۵ خرداد: رسیتال پیانو نوین افروز
دوشنبه ۲۵ خرداد: رسیتال پیانو ماریان لاپشانسکی
سه شنبه ۲۶ خرداد: رسیتال پیانو ماریان لاپشانسکی
دوشنبه ۲۲ تیرماه: رسیتال ویولن دالیبور کاروای
سه شنبه ۲۳ تیرماه: رسیتال ویولن دالیبور کاروای
دوشنبه ۱۲ مرداد: رسیتال ویولنسل الکساندر رودین
سه شنبه ۱۳ مرداد: رسیتال ویولنسل الکساندر رودین

  • سمفونی نهم بتهون برای همه مردم

روزهای نهم و دهم اردیبهشت، ششم و هفتم خرداد، سوم، چهارم، بیست و هفتم و بیست و هشتم تیر و روزهای بیست و یکم تا بیست و دوم مردادماه، سمفونی نهم بتهون با شعار «سمفونی نهم بتهون برای همه مردم» در تالار وحدت اجرا خواهد شد.

“فرزان صوفی”

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: