جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

حسین علیزاده با هم‌آوایان در بزرگداشت حافظ، اشعار او را اجرا کرد

A_KH7343_0_0

اخبار موسیقی در ادامه‌ی برنامه‌های دهه‌ی فرهنگ در شیراز که با بزرگداشت شاعر نامی «حافظ» همراه است، شب گذشته «حسین علیزاده» به همراه گروه «هم‌آوایان» با خوانندگی «محمد معتمدی» در حالی به اجرای برنامه پرداخت که «علی جنتی»- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- نیز در این برنامه حضور داشت و علاوه بر آن حافظیه، میزبان تعداد زیادی از سفرا و نمایندگان کشورهای آسیا و اروپا بود تا گرامیداشتی برای این شاعر بلندآوازه برگزار شود.

حسین علیزاده با هم‌آوایان در بزرگداشت حافظ، اشعار او را اجرا کرد

در این برنامه «حسین علیزاده» به همراه گروه هم آوایان به سرپرستی او و خوانندگی «محمد معتمدی»، تازه‌ترین ساخته‌های او بر اساس اشعاری از حافظ را اجرا کردند و این در حالی است که پیش از این نیز در روز یکشنبه، گروهی از دف نوازان شهر شیراز، آیین گلباران آرامگاه را در مزار حافظ برگزار کردند. «محمد معتمدی» پیش از این، دهم مهرماه در اولین روز دهه فرهنگ استان فارس با گروه نفیر در شیراز به صحنه رفت و شب گذشته نیز گلچینی از آثار «علیزاده» را به همراه اشعاری که او آهنگسازی کرده بود، خواند و علاوه بر آن  ساز و آوازهایی که به تازگی برای روز حافظ طراحی کرده بودند را بر مزار او اجرا کرد. «هم‌آوایان» در سال ۱۳۶۸ توسط حسین علیزاده تشکیل شد و شیوه‌‌ی تازه‌ای در خواندن آوازهای جمعی ایرانی ابداع کرد؛ اعضای گروه هم‌آوایان در زمان‌های مختلف و بنابر موضوع کاری که حسین علیزاده تعیین می‌کند، گزینش می‌شوند. در این گروه، خوانندگان زن نیز به عنوان «هم‌آوا» حضور دارند که در برنامه‌ی شیراز حضور نداشتند.

«حسین علیزاده» درباره‌ی این گروه گفته است که «هم‌آوایان» تلاش می‌کند تا یک شیوه نوین را در بین گروه‌های موسیقی ایرانی بوجود بیاورد: «صدای خروجی گروه‌های ایرانی تکراری است و گروه هم آوایان راه‌های مختلفی را تجربه می‌کند که صدایی نو را عرضه کند. این گروه بر نسل جوان تکیه کرده است. می‌خواستم شکل قراردای یا تکراری کُر که بیشتر شبیه به آوازهای غربی نباشد به این فکر رسیدم که چگونه میشه در خود آوازهای موسیقی ایرانی یک حالت پولیفونی در آواز ایجاد کرد و در عین حال هرکدام از خطوط استقلال خودشان را داشته باشند و جملاتی را که می‌خوانند همان تکنیک موسیقی آوازی در آن باشد.»

او از فیلم دلشدگان این کار را شروع کرد و نخستین کنسرت را با نام «راز نو» اجرا کرد که بعدها فعالیت این گروه ادامه پیدا کرد و در بسیاری از فیلم‌ها و موسیقی‌ها استفاده شد.

در این مراسم همچنین دکتر «اصغر دادبه»، استاد دانشگاه و حافظ پژوه مطرح ایران به سخنرانی  پرداخت.

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: