جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

سرپرست دفتر موسیقی در تلاشیم

سرپرست دفتر موسیقی در تلاشیم

اخبار موسیقی خبری که در ابتدا به صورت شایعه روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، صبح امروز سرانجام از سوی مدیران فرهنگی کشور به نوعی تأیید شد تا ماجرای ممنوع‌الفعالیت شدن موقت برخی از چهره‌های سرشناس موسیقی کشور به دلیل همکاری با یک سایت موسیقی غیرمجاز خارج از کشور و پخش ویدئوکلیپ‌های مجوزدار این چهره‌ها از شبکه‌های ماهواره‌ای، به بحث روز رسانه‌های فرهنگی کشور تبدیل شود.

سرپرست دفتر موسیقی: در تلاشیم محدودیت‌ها و مشکلات به وجود آمده، هرچه زودتر مرتفع شود

صبح دیروز شایعه ممنوع‌الفعالیت شدن تعداد زیادی از چهره‌های سرشناس حوزه موسیقی کشور از جمله فرزاد فرزین، سیروان و زانیار خسروی، رضا صادقی، محسن یگانه، سعید مدرس، مهدی مدرس، شهرام شکوهی، محسن چاوشی، احسان خواجه امیری، علی لهراسبی، گروه چارتار، همایون شجریان، حافظ ناظری و… در فضای مجازی و با انتشار لیستی که در آن به جزئیات و دلایل این ممنوعیت ذکر شده بود، به یک‌باره همه‌گیر شد و دست به دست چرخید.

البته پیشتر، موج هجمه اینستاگرامی خواننده‌های پاپ به یک سایت موسیقی غیرمجاز خارج از کشور نیز به راه افتاده بود و چهره‌های زیادی از قبیل فرزاد فرزین، علی اصحابی، عماد طالب‌زاده، سینا شعبانخانی، بنیامین بهادری و… در بیانیه‌هایی، از این سایت خواستند دیگر بدون اجازه آنها، آثارشان را منتشر نکند.

  • * اصل موضوع

ماجرا از اواخر شهریورماه امسال آغاز و در تماس‌هایی با خواننده‌های پاپ از آنها خواسته شد، نسبت به «تخلیه» آثارشان از یک سایت غیرمجاز خارج از کشور اقدام نمایند. این موضوع که در ماه‌های گذشته هم با پیگیری‌هایی از سوی مسئولین موسیقی در کشور همراه بوده، جدی‌تر دنبال شده و پخش برخی ویدئوکلیپ‌های مجوزدار خواننده‌های داخلی از شبکه‌های ماهواره‌ای نیز از دیگر مواردی بوده که بار دیگر حساسیت‌هایی را به وجود آورده است.

در این بین، بسیاری از خواننده‌ها همکاری با این سایت را تکذیب کرده و حتی در صفحات شخصی‌شان نیز خواهان حذف آثارشان از این سایت شده‌اند. پخش موزیک‌ویدئوها از شبکه‌های ماهواره‌ای نیز با توجه به مجوزدار بودن آنها و پخش سراسری در سایت‌های رسمی و مجوزدار با کیفیت بالا و دانلود و پخش در این شبکه‌ها، خود به خود خواننده‌ها و اطرافیان‌شان را از همکاری مستقیم با شبکه‌های ماهواره‌ای تبرئه می‌کند. اما این موضوع با این قبیل دفاعیات ظاهراً قابل قبول واقع نشده و گویا این بار این موضوع به صورت جدی‌تری به چهره‌ها اعلام شده و شرط بازگشت اوضاع به حالت عادی نیز حذف آثار این هنرمندان از آن سایت غیرمجاز و توقف پخش موزیک‌ویدئوهایشان از شبکه‌های ماهواره‌ای اعلام شده است.

  • * مرادخانی: ممنوع‌الکاری هنرمندان موسیقی صحت ندارد

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: خبری که به‌تازگی مبنی بر ممنوع‌الکار شدن خوانندگان منتشر شده است، صحت ندارد. علی مرادخانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، تصریح کرد: خبر ممنوع‌الکار شدن چند هنرمند موسیقی به‌دلیل همکاری با «رادیو جوان» واقعی نیست. او ادامه داد: من به هیچ‌وجه دنبال ممنوع‌الکاری هنرمندان نبوده و نیستم و همیشه سعی کرده‌ایم، شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که آن‌ها بتوانند داخل کشور فعالیت کنند و مشکلی نداشته باشند. بنابراین چنین خبری نمی‌تواند صحت داشته باشد.

  • * سخنگوی ارشاد: نه تایید می‌کنم و نه تکذیب

سر و صداها و حاشیه‌های این خبر باعث شد مسئولین فرهنگی کشور نیز در این باره به اظهار نظر بپردازند و شب گذشته «حسین نوش‌آبادی» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به این خبر، در گفت و گو با سایت آوای ایرانیان توضیحاتی را ارائه داد: «می توان در خصوص این لیست که مشاهده نکرده‌ام قضاوت کرد و نمی خواهیم قضاوت کنیم و نه تایید می‌کنم و نه تکذیب، بلکه باید ابتدا بررسی های لازم صورت گیرد.اطلاع ندارم و این لیست باید بررسی بشود و صحت و سقم آن بررسی بیشتری شود.

وی ادامه داد: به طور کلی همه هنرمندان موسیقی ابلاغ شده که هر کسی که با سایت های خارج از کشور وشبکه های ماهواره ای بیگانه که عناد با جمهوری اسلامی دارند هرگونه همکاری و مشارکت در تولید آثار هنری داشته باشد متخلف است و زیبنده نیست که ارتباطی بین هنرمندان داخلی ما با این گونه سایت ها داشه باشند .

نوش آبادی تصریح کرد: یک سری مقراراتی در همین موضوعات به هنرمندان اعلام شده و به آنها متذکر شدیم که رعایت کنند و حدود قرمز را رعایت کنند متاسفانه علی رغم تذکراتی و توصیحاتی که داده میشود باز شاهد تخلف هستیم.

وی گفت: نمی خواهیم بگویم آن هنرمندانی که احیانا با سایت های غیرمجاز هنری در تماس اند مخالف نظام اند اما از چهره های این هنرمندان سوء استفاده می‌شود و نمی‌خواهیم این هنرمندان محبوب ، خوراک تبلیغاتی بیگانگان شوند و این سایت ها و شبکه ها از آنها استفاده ابزاری می کنند و این ملاحاظات و توصیه ها برای رعایت حفظ شئونات و خود افراد است و تخلف محسوب می‌شود.

وی در ادامه در خصوص این مورد که سایت های غیر مجاز بدون اجازه از هنرمندان نسبت به پخش آثارشان اقدام می کنند، گفت: اگر بدون رضایت یک هنرمندی در کشور ما، سایت های غیرمجاز و شبکه های ماهواره ای غیرمجاز بخواهند آثار آنها را پخش کنند این هیچ تخلفی برای هنرمند بوجود نمی آورد که این مورد به وفور مشاهده می‌شود اما گاهی یک فرد با رضایت و با بده بستان مالی و تعمداو آشکار چینن کاری کنند با آنها برخورد میشود و ممنوع الکار میشود زیرا از قبل به همه هنرمندان این موضوع ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: ممکن است به طور موردی به برخی هنرمندان موسیقی ممنوع الفعالیت شان ابلاغ شود اما هیچ گاه وزارت ارشاد هیچ لیستی را رسما منتشر نخواهد کرد زیرا حرمت هنرمندان برایمان مهم است.

  • * سرپرست دفتر موسیقی: حل این موضوع، نیازمند همکاری خواننده‌ها است

سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد صبح امروز درباره اتفاقات اخیر و صحبت‌هایی مبنی بر ممنوع‌الفعالیت شدن خواننده‌های کشور در گفت‌وگو با خبرنگار سایت «موسیقی ما» توضیح داد: «در سیاست‌های فرهنگی دفتر موسیقی وزارت ارشاد، هرگز بحث محدودیت و ممنوع‌الفعالیت شدن تعریف نشده و جایی ندارد. ولی به‌هرحال همکاری با سایت‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای معاند و ضدانقلاب در تعریف قوانین کشور جرم است و نباید این قبیل همکاری‌ها صورت پذیرد. این موضوع بارها و بارها به همه هنرمندان اعلام شده است. دفتر موسیقی در حال حاضر مشغول رفع مشکلاتی است که در روزهای گذشته اتفاق افتاده و ما در تلاشیم محدودیت‌ها و مشکلاتی که به وجود آمده، هرچه زودتر مرتفع شود.»

«فرزاد طالبی» در پاسخ به سوال خبرنگار «موسیقی ما» درباره ارگان یا نهاد تصمیم‌گیرنده در این قبیل موضوعات و اینکه این تصمیمات در حوزه اختیارات دفتر موسیقی وزارت ارشاد است یا خیر، گفت: «ایراد محدودیت‌های فردی به هنرمندان قطعاً در حوزه وظایف دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیست و مراجع ذی‌صلاحِ خود را در چارچوب قوانین مندرج در کشور دارد. ولی وزارت ارشاد با پیگیری‌هایی که داشته، در پی حل این مشکلات و جلوگیری از تداوم ممنوع‌الفعالیت شدن هنرمندان است و در همین مدت کوتاه هم به نتایج خوبی رسیده‌ایم که هرچه زودتر اوضاع به شرابط عادی برگردد. دفتر موسیقی فعالیت‌های جدی‌ای را آغاز کرده و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌الکاری‌های زیادی را برطرف کرده. ولی موضوع اینجاست که عدم همکاری با سایت‌های معاند و شبکه‌های غیرمجاز ماهواره‌ای یک ضابطه است و باید رعایت شود.»

سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد در انتهای صحبت‌هایش نیز گفت: «درباره زمان اتمام این ممنوعیت‌ها جلساتی را برگزار و حتی در جلسات خصوصی مسائلی را هم با خواننده‌های داخلی عنوان کرده‌ایم و نتایج مثبتی هم داشته و این موضوع همچنان ادامه دارد. محدودیت‌هایی که اعلام شده و به خاطر عدم حفظ ضوابط قانونی اعمال شده‌اند، در جلسات مختلف در حال بررسی است و قطعاً به سرانجام رسیدن این موضوع، همکاری خود هنزمندان را هم می‌طلبد تا هرچه زودتر اوضاع به شرایط عادی برگردد.»

  • * انجمن خوانندگان پاپ دست به کار می‌شود

سکوت بسیاری از هنرمندانی که نام‌شان در لیست منتشر شده دیده می‌شود، باعث شد برای مشخص شدن مواضع خواننده‌های پاپ سراغ دبیر انجمن موسیقی پاپ برویم و از او درباره واکنش‌های احتمالی این انجمن بپرسیم.

«محمدرضا کارچی» (دبیر انجمن خوانندگان موسیقی پاپ) از برگزاری جلسات متعدد با تعداد زیادی از خواننده‌های پاپ خبر داد و اعلام کرد این انجمن با همکاری خواننده‌های پاپ در حال تدوین بیانیه‌ای رسمی و منسجم درباره اتفاقات اخیر است و این بیانیه به زودی برای انتشار در اختیار رسانه‌های جمعی قرار خواهد گرفت.

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: