جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

گامی آن سوتر از شعر حافظ، موسیقی است

گامی آن سوتر از شعر حافظ، موسیقی است

اخبار موسیقی «سید یوسف مناجاتی» (تهیه‌کننده‌ی برنامه‌های موسیقایی) قرار است پس از ایام عزاداری سالار شهیدان، برنامه‌ای فرهنگی برای ایرانیان خارج از کشور تهیه کند. این برنامه ابتدا در امارات متحده‌ی عربی خواهد بود و بعد از آن در کشورهای اروپایی نظیر آلمان ادامه خواهد یافت و ادامه‌ی روند تولید برنامه نیز در کانادا و امریکا خواهد بود.

گامی آن سوتر از شعر حافظ، موسیقی است

او با ابراز تأسف از اینکه هنرمندان در جامعه‌ی ایران مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند، در حالی که می‌توانند برای جامعه مفید باشند، تنها وسیله‌ی تلطیف دل و آرامش جامعه را کار فرهنگی می‌داند. او چندی قبل برنامه‌ای را برای پاسداشت «حافظ» چون سال‌های گذشته برگزار کرد که در آن «میلاد کیایی» (آهنگساز و نوازنده‌ی سنتور) به همراه «علیرضا فریدون‌پور» و «سمانه گلکار» به اجرای برنامه پرداختند.

در این مراسم همچنین «مهدیه الهی قمشه‌ای» (شاعر و محقق ادبیات عرفانی) با خوانش ابیاتی از غزلیات حافظ و تقدیر از خانواده‌ی مناجاتی که سالیان مدیدی است برای اشاعه‌ی فرهنگ ادبیات عرفانی و اعتلای فرهنگ و ادبیات کشور فعالیت دارند، تأکید کرد:‌ «سلامت در ادبیات، معادل سلامت در عقل است.»

او با بیان اینکه بارزترین عبارت در بزرگداشت حافظ این است که بگوییم حافظ پس از سعدی یک معجزه است، به این نکته اشاره کرد که گوته شاعر آلمانی با افتخار، خود را شاگرد حافظ می‌داند و می‌گوید هر چه کرده از دولت حافظ بوده است. نیچه هم در وصف او گفته تو با کلامت عالمی را مست کردی: «حافظ تمامی ادبیات فارسی را در اشعارش مرور کرده است. او اوج کلام است. اشعار او تحت تأثیر سعدی است و در هر موردی که به سراغ اشعار سعدی می‌رود، کلام‌اش در نهایت زیبایی اوج گرفته است. خواجه‌ی شیراز تماماً درس اخلاق و عشق ورزیدن است و این ویژگی انسان‌ها را از ناامیدی خارج می‌کند.»

در ادامه‌ی این مراسم «ساعد باقری» (شاعر) به شخصیت شعری حافظ اشاره و به تفسیر کلمات پرداخت و گفت: «اتحادی فراتر از کلمات در ادبیات اوست. او مخالف هر نوع چاپلوسی بود و ریا را آفت‌زا می‌دانست. در ادبیات او تشابهات مکرر با کلمات قرآنی وجود دارد، در عالمی که صورت و معنی با هم یکی می‌شوند، «لسان‌الغیب» صاحبان قیافه‌های تماشایی را در تماشا می‌شناسد. اگر گاه ابیات او را سریع بخوانیم، باز هم درمی‌یابیم کلمات تماشایی و درشت فراتر از مراعات نظیر است و در برکت هاله‌ی مجاورت‌ها ظرفیتی افزون بر کلمات را خلق می‌کند.»

در ادامه استاد بهاءالدین خرمشاهی پژوهشگر علوم قرآنی و حافظ‌شناس که طنزهای بی‌نظیری را هم در کارنامه کاری خود دارد، در سخنانی گفت: ‌«من شیدای فصاحت‌ام و فصاحت را از فصیحان می‌توان آموخت. باید بدانیم در زندگی وقت زیاد داریم؛ اما فرصت کم. پس مطالعه‌ی ابیات حافظ را از یاد نبریم. حافظ شاعر عارفی است و بزرگانی چون سنایی، عطار و مولوی شاعرانی عارف هستند. حافظ حافظه‌ی ماست. حافظه‌ی جمعیِ تاریخی و اسطوره‌ای. مظهر روح و اعتلای اقوام ایرانی. ولی نباید لسان‌الغیب را خیلی منحصر به خودمان بدانیم. در این میان نباید فراموش کرد که حافظ‌پژوهی کاری بس دشوار است و نمی‌توان هر فردی را که در این حوزه فعالیت می‌کند، حافظ‌پژوه دانست؛ بلکه بهتر است بگوییم حافظ‌شناس. تنها شادوران سید موچهر مرتضوی (که راهی به مکتب حافظ برده) را می‌توان حافظ‌پژوه قلمداد کرد. حافظ، فیلسوف نیست ولی متفکر مکتب اصالت وجود -اگزیستانسیالیسم- است؛ همان مکتبی که مولوی پیرو آن است.»

در ادامه‌ی مراسم، «سید عباس سجادی» به اقبال حافظ به موسیقی اشاره کرد و گفت: ‌«استاد جلال‌‌الدین کزازی (نویسنده و پژوهشگر برجسته‌ی ایرانی) معتقد است گامی آن‌سوتر از شعر حافظ، موسیقی است. به گفته‌ی‌ شادروان علامه محمدتقی جعفری هم نبوغ و استعداد با هم ازدواج کرده‌اند و حافظ به وجود آمده است.»

در این برنامه همچنین به پاسداشت تلاش‌های بی‌شائبه‌ی سید یوسف مناجاتی جهت برپایی مراسم بزرگداشت حافظ طی سال‌ها‌ی متمادی، لوحی به او تقدیم شد.

در این برنامه که به همت سید یوسف مناجاتی برگزار شد، چهره‌هایی چون مهدیه الهی قمشه‌ای، ساعد باقری، بهاءالدین خرمشاهی، حسام‌الدین سراج، میلاد کیایی، محمدرضا حیاتی، علی معلم، بهرام حصیری، هرمز شجاعی‌مهر، سید عباس سجادی و… حضور داشتند.

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: