جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

عیاران احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود

عیاران احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود

عیاران احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود

اخبار موسیقی آلبوم «عیاران» از ساخته‌های قدیمی «احمد پژمان» که توسط «محمدرضا فیاض» دوباره تنظیم شده، در حالی به زودی منتشر می‌شود که «فیاض» می‌گوید تلاش کرده تا کاملاً به اصل اثر وفادار باشد.

عیاران احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود

احمد پژمان، «عیاران» را حدود ۴۰ سال پیش به سفارش سازمان فولکلور وزارت فرهنگ و هنر وقت ساخت که صرفاً با سازهای ایرانی نواخته می‌شدند. این قطعات در آلبومی به نام «عیاران» روی کاست منتشر شده بود تا حالا که قرار است به همت و تنظیم مجدد محمدرضا فیاض و با قطعاتی چون «سیاناو»، «شونان»، «اَرَنگان»، «دَلگان» و «زَرمیتان» منتشر شود.

«فیاض» می‌گوید هیچ نت و پارتیتوری از این مجموعه وجود نداشته و تنها یک ضبط با کیفیت پایین -که آن زمان توسط ارکستر استاد «پایور» اجرا شده بود- موجود بود و حالا این مجموعه را فیاض از روی همان اجرا نت‌نویسی کرده است: «من سعی کردم کاملاً به آنچه در گذشته نواخته شده، وفادار بمانم؛ هرچند در این میان، به خاطر کیفیت پایین ضبط، ناگزیر شدم در جاهایی بر اساس حدس و گمان پیش بروم.»

خود استاد پژمان درباره‌ی این اثر چنین توضیح داده است: «آلبوم عیاران تقریباً رو به نابودی بود. من نت‌های آن را گم کرده بودم و چیزی از آن در اختیار نداشتم؛ اما آقای فیاض با صبر و حوصله از روی یک کاست قدیمی همه قطعات آن را نت‌نویسی کرد. این کار بسیار دشوار است، اما او همت کرد و به این ترتیب، آلبوم «عیاران» زنده شد. تمام قطعات این آلبوم با سازهای ایرانی مانند کمانچه، قیچک، عود، سنتور، تار، نی، سازهای ضربی و سایر سازهای ایرانی نواخته می‌شود و در ساخت آن از موسیقی ایران باستان الهام گرفته‌ام.»

او همچنین توجه به موسیقی فولکلور را یکی دیگر از ویژگی‌های «عیاران» می‌داند و می‌گوید در ساخت این قطعات به موسیقی شمال، جنوب، خراسان، سیستان و دیگر نواحی ایران توجه داشته‌ است.

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: