جدید ترین اخبار موسیقی و سینما ایران و جهان

займ на карту срочно

محبوبترین مطالب از دیدگاه کاربران

نگار خارکن این خود من‌ام بی‌هیچ تظاهری

نگار خارکن این خود من‌ام بی‌هیچ تظاهری

نگار خارکن این خود من‌ام بی‌هیچ تظاهری

 

اخبار موسیقی «نگار خارکن» -آهنگساز و نوازندهٔ کمانچه- آلبوم «آن سیاه افسون‌کار» را با خوانندگی «حسین علیشاپور» و تنظیم «مصباح قمصری» روی اشعاری از مهدی اخوان ثالث، فریدون مشیری و کیوان شاه‌بداغی بعد از ایام محرم و صفر منتشر خواهد کرد.

 نگار خارکن این خود من‌ام بی‌هیچ تظاهری

خارکن در این باره به سایت «موسیقی ما» می‌گوید: «این اثر برای همراهی کمانچه و کمانچهٔ آلتو و همچنین بم‌کمان و سازهای کوبه‌ای تنظیم شده است. این کار از دو سال پیش آغاز شد و «مصباح قمصری» تنظیم قطعات آن را برعهده گرفت. در این می‌ان، شانس من حضور آقای «حسین علیشاپور» به عنوان خواننده اثر است؛ چون خواننده‌ها معمولاً دوست دارند کاری که ارائه می‌دهند، پرکلام باشد تا بتوانند توانایی‌های خود را به نمایش بگذارند؛ ‌ اما آقای علیشاپور اجرای این اثر -که بخشی از آن اینسترومنتال است و بخشی موسیقی باکلام- را برعهده گرفتند.»

این آلبوم ده قطعه دارد که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به شعری از «اخوان ثالث» اشاره کرد که آن را در رثای «صادق هدایت» با مطلع «اگر چه حالیا دیری‌ست کان بی‌کاروان کولی/ ازین دشت غبارآلود کوچیده‌ست» اشاره کرد: «این قطعه کاملاً بافت آوازی دارد و هیچ سازی در آن به کار نرفته است. البته فرم موسیقی، سنتی نیست و از آنجا که شعر نو است، نخواستیم شعر و کلام هیچ‌کدام فدای یکدیگر شوند. علاوه بر آن، از شعر «زیبای جاودانه‌» فریدون مشیری نیز که شعری در سه اپیزود است، بهره گرفته‌ام. قطعه‌ای نیز بر اساس شعری از کیوان بداغی ساخته شده است.»

این اما تمام فعالیت‌های آهنگساز و نوازندهٔ جوان نیست. او مشغول انجام پروژه‌ای در موسیقی خراسان است: «قرار است با همراهی «زکریا یوسفی» -نوازندهٔ سازهای کوبه‌ای- روی موسیقی مقامی خراسان و به‌خصوص «ولی رحیمی»، ‌ کمانچه‌نواز این منطقه که مدتی پیش درگذشته‌اند، فعالیت‌هایی را انجام دهیم. موسیقی خراسان، گنیجینهٔ بسیار غنی‌ای است که هنوز بخش‌هایی از آن مغفول مانده و با وجود آنکه فعالیت‌هایی در موسیقی تربت‌جام شده، اما موسیقی شمال خراسان و کُرمانجی همچنان بکر مانده و می‌توان تحقیقات بسیاری دربارهٔ آن انجام داد.»

نگار خارکن برای جلد آلبومی که قرار است منتشر کند، نوشته است: «آزمون و خطا کردن. آزمون و خطا کردنِ بسیار. زمین خوردن و برخاستن و اعتقاد به نیرویى که وامى‌دارت به ادامه: امید؟ دارم. عشق؟ دارم. زمینى و آسمانى‌اش را و انسان‌ها و دوستان خوب بسیار. این اثرِ کلمات است. تَک‌تَک کلمات حسین علیشاپور با طراحی و رنگ‌آمیزى فکر شده‌اش. این اثرِ مهربانى است. در هم‌دلی‌ها و یاری‌های شعورمند مصباح قمصرى که با ذهن خارق‌العاده‌اش کمکی فراوان به شکل‌گیرى این اثر و به شکل کلّى‌تر یارى‌رسان فکرى و هنرى و حرفه‌اىِ من بوده است. این اثر لحظه است. این خود من هستم بى‌هیچ تظاهرى؛ پس اگر بر دل نشست (حتى لحظه‌اى از آن) شادمان خواهم بود.»

این بانوی نوازنده همچنین در آلبومی از «اردشیر کامکار» که با خوانندگی «وحید تاج» بعد از ایام محرم و صفر منتشر می‌شود، به عنوان نوازندهٔ کمانچه حضور دارد.

خبرنامه:
با عضویت در خبرنامه پاپ موزیک همیشه بروز باشید.
ایمیل خود را بدون www وارد کنید!

ارسال دیدگاه: